Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuTürk Prysmian Kablo, kadınların teknoloji kariyerini destekliyor

Türk Prysmian Kablo, kadınların teknoloji kariyerini destekliyor

 “Women in Technology” etkinliğine bronz sponsor olarak istihdamda fırsat eşitliğine dikkat çekmeyi amaçlayan Türk Prysmian Kablo, teknoloji alanında kadın iş gücünü artırmaya yönelik STEM IT programını duyurdu. Prysmian Group’un 5 yıllık bir planla desteklenecek olan STEM IT programına, teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen 500’ün üzerinde kadın alınacak. Adaylar, program kapsamında verilecek yoğun bir eğitimin ardından Prysmian Group bünyesinde istihdam edilecekler.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, kurum kültürü olarak benimsediği eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda öncü rolünü sürdürüyor.

Türk Prysmian Kablo, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da düzenlenen “Women in Technology” etkinliğinin sponsorlarından biri oldu. Teknolojide Kadın Derneği tarafından düzenlenen etkinliğin bronz sponsorluğunu üstlenen şirket, bilişim ve teknoloji alanlarında kadın istihdamının yükseltilmesini ve farkındalık yaratılmasını desteklemeyi amaçlıyor.

“Kadınlar hayatın her alanında istedikleri şekilde var olmalı”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilen “Women in Technology” etkinliğine ilgi yoğun oldu. Tüm gün fiziki ve online katılımla hibrit olarak gerçekleşen organizasyon, aynı zamanda ücretsiz olarak çevrimiçi canlı yayınla da paylaşıldı.

Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan

Etkinlikte bir konuşma yapan Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, teknoloji ve bilişim sektöründe kadın istihdamının yetersiz olduğuna dikkat çekerek özelikle büyük şirketlerin öncü rol üstlenmeleri gerektiğini belirtti. Özcan, şöyle konuştu: “Kadınların hayatın her alanında istedikleri şekilde var olması, hayata bakışıma dair en önemli ilkemdir diyebilirim. Çünkü eğitimin ilk kademelerinden itibaren kız ve erkek çocukları arasındaki fırsat eşitliğini desteklemenin, farklılıkların değerini artırmanın ve bireyleri, benzersiz özelliklerini sergilemeye teşvik etmenin, son derece önemli ve gerekli olduğuna inanıyorum. Ben de aslında ‘erkek işi’ olarak görülen ‘kablo’ sektöründe kadın bir CEO olarak görev alıyorum.  Bu sektörde görev yapmaktan büyük bir gurur duyuyorum çünkü kadınların masa başında olduğu kadar, sahada, teknik alanlarda ve fabrikalarda farklı görevler alabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Kadınların var olduğu her alanda yeşerttiği farklı bakış açıları, üretkenlikleri, harika fikirleri ve kattıkları değerler bu inancımı her geçen gün kuvvetlendiriyor.”

Yaklaşık iki yıldır Türk Prysmian Kablo’da STEM IT programına dahil olan ve Üretim Mühendisi olarak görev alan Merve Candır etkinlikte yaptığı konuşmada yaşadığı süreçle ilgili şunları söyledi: “Kadın olduğum için genelde erkeklerin görev aldığı bu birimde yapabilir misin sorularından ziyade yapabileceğine inanıyoruz cümleleri ile motive edildiğim keyifli bir mülakat süreci geçirdim. Bir kadın olarak STEM alanında çalışmak benim açımdan çok keyifli ve değerli. Keyifli, çünkü teknik ve operasyon biriminde olmayı, dinamik olmayı ve tabuları yıkmayı seviyorum. Değerli, çünkü bu benim için şahsi olarak da bir vizyon. Kadının eğer isterse her alanda yer alabileceğine, saygı görebileceğine ve başarılı olabileceğine inanıyorum ve bir nebze de olsa örnek olabilmek en güçlü motivasyon kaynaklarım arasında. Prysmian Group gibi fırsat eşitliğini destekleyen ve kadın istihdamını önemseyen bir yapı altında çalışmak da oldukça gurur verici.

STEM IT programı başvuruları bekliyor

Prysmian Group’un hayata geçirdiği STEM IT programının, teknoloji alanındaki kadın istihdamına destek olmak açısından önem taşıdığını belirten Özcan, programa ilişkin şu bilgileri verdi: “STEM IT Programı, Prysmian Group tarafından hayata geçirilen ve teknoloji dünyasındaki kadın sayısını artırmaya dönük bir istihdam projesi. Hedeflerimizden biri 500’ün üzerinde kadını işe almak ve geliştirmek, 2030 yılına kadar tamamen özel bir STEM IT programında kariyer yapmak isteyen yeni nesil kadınlarımıza teknik ve bilimsel roller vermek. STEM IT Programı girişim, eğitim ve ağ oluşturma etrafında inşa edilmiş 5 yıllık bir planla desteklenecek. Program kapsamında verilecek bir dizi eğitim ile adaylar Prysmian Group Academy ve üst düzey işletme okulları arasındaki iş birlikleriyle oluşturulan kapsamlı bir eğitim ve akademik programa katılacaklar. Program; ilk iki yıl, yeni nesil STEM Kadınlarının bilgi, beceri ve tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarına olanak sağlayacak eğitim kursları ve ağ oluşturma etkinlikleriyle devam edecek. Üçüncü yılda ise eğitim alan genç kadınlarımız performanslarına bağlı olarak, işin özüyle güçlü bir şekilde bağlantılı olan yeni bir role atanacaklar. Programın son iki yılı yine performans ve potansiyele dayalı liderlik kurslarıyla dolu olarak devam edecek. Yerel veya bölgesel düzeyde zorlu projelere ve iş rotasyonlarına katılarak kariyerlerine Prysmian Group’ta devam edecekler. Bizi çok heyecanlandıran STEM IT programımız ile hem sektörümüze hem kadın istihdamına katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyoruz.”

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER