Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuTürk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: “Yine yoğun olarak çalışacak ve hedeflerimizi...

Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: “Yine yoğun olarak çalışacak ve hedeflerimizi gerçekleştirmeye odaklanacağız”

“Sektörün öncü markası olarak her zaman bir adım önde olmaya özen gösteriyoruz. Hedefimiz sadece yeni kablo ürünleriyle yenilikler yaparken, dijital dönüşüm aracılığıyla da tam bir çözüm sağlayıcı olmaktır. Sürdürülebilir bir büyüme yaratabilmemiz için büyük hedef bizim için büyük önem taşıyor.”

Yıllardır sektörün lider markalarında üst düzey yöneticilik yapan ve başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Ülkü Özcan, geçtiğimiz Haziran ayı itibariyle Türk Prysmian Kablo’nun yönetimini devraldı. Bundan sonraki süreçte başarılı çalışmalarını Prysmian Group çatısı altında sürdürecek olan Özcan, çalışmalarının odak noktasında sürdürülebilirliğin olacağını ifade etti.

Yeni bir çatı altında gerçekleştirecek oldukları, üretim, ihracat, Ar&Ge, istihdam, sürdürülebilirlik vb. pek çok ayrı çalışma konusunu Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan ile konuştuk.

Ülkü Hanım öncelikle yeni görevinizde başarılar diliyorum. Göreve başladığınız an itibariyle öncelikli gündem konularınız neler oldu?

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Böylesi köklü, sektör lideri, bilgi ve birikim sahibi bir markayı Türkiye adına temsil ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Elbette, 50 ülkede faaliyet gösteren böylesi büyük bir grubun Türkiye operasyonunu yönetmek birçok sorumluluğu beraberinde getiriyor. Haziran ayı itibariyle görevi devraldım; Türk Prysmian Kablo’yu sürdürülebilir yarınlara taşımak için tüm ekibimizle birlikte, yine yoğun olarak çalışacak ve hedeflerimizi gerçekleştirmeye odaklanacağız.

Türk Prysmian olarak 2021 yılında odak noktamız sürdürülebilirlik. Bu doğrultuda tüm çalışmalarımıza sürdürülebilirliği entegre ediyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda “Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz” şeklinde ifade ettiğimiz misyonumuzdan ilham aldık, almaya da devam ediyoruz. Biz sadece bugününü değil, yarınını düşünen; kadınların iş hayatındaki başarısının farkında olan ve onları destekleyen; gelecek nesillere yaşanabilecek güzel bir dünya bırakmak için elinden geleni yapan; sorumluluk duygusu yüksek bir markayız. Dolayısıyla tüm çalışmalarımızı hep bu bakış açımızla yürüttük; önümüzdeki dönemde de bu şekilde devam edeceğiz.

Türk Prysmian Kablo’nun şu anki faaliyetleri ve bundan sonraki süreçte ortaya koyulacak çalışmaları kısaca sizden öğrenebilir miyiz?

Yaklaşık iki yıl önce hepimizin hayatına dahil olan pandemi sürecinin etkileri hala devam ediyor. Sosyal hayattan, özel yaşantıya, iş yapış şeklinden, çalışma ortamına kadar her alanı etkileyen bu süreç hepimiz için çok zor. Biz Türk Prysmian Kablo olarak, bu süreci en az zararla ve Şirketimizin tarihçesine eklenen yeni başarılarla geçiriyoruz.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, pandemi döneminde de çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdük. En son teknolojiyi kullanarak üretim yapmaya, Grubumuz içindeki 25 Ar-Ge Merkezi’nden biri olan fabrikamızda kurulu Ar-Ge Merkezimizde yeni ürünler tasarlamaya, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaya devam ettik.

İlerleyen günlerde de yine yoluna emin adımlarla devam eden, kendini her daim geliştiren ve Türk kablo sektörünün gelişimi için çaba harcayan bir marka olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Yeni yatırım ve istihdam çalışmalarınız olacak mı?

Güçlendirme ve büyümeyi çeşitlilik yoluyla destekleyerek yenilik yapma kabiliyetimizi artırıyoruz. Bunu yaparken beklenmedik durumlara karşı koyacak, yeni bakış açılarına açık bir sistemi teşvik ederek çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. Her daim Şirketimizi gelecek için yeniden konumlandıracak güçlü bir iş planına sahibiz.

İstihdam konusuna değinecek olursak, yaklaşık 28.000 çalışanı bulunan global bir marka olarak en önem verdiğimiz konulardan biri kadın istihdamı. Erkeklerin yoğun olarak görev aldığı bir sektörde fırsat eşitliğini, farklılıkların değerini artırmayı savunuyoruz. Kadınların hayatın her alanında aktif bir şekilde rol alması bilinciyle üzerimize düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getiriyoruz. Prysmian Group olarak 2022 yılına kadar; toplam işgücü içinde, 2020’de yüzde 16,9 olan kadın oranını yüzde 17-19’a, beyaz yaka çalışanlar arasında yeni işe alınan ve 2020’de yüzde 34 olan kadın çalışan oranını yüzde 40’a; kadın yöneticilerin oranını ise yüzde 21,9’dan yüzde 25-27’e çıkarmayı, dolayısıyla cinsiyet dengesi oranını daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz. Türk Prysmian Kablo olarak biz de bu hedefi sonuna kadar destekliyoruz.

Pazarlama çalışmalarında gündemdeki projeleriniz neler?

Türk Prysmian Kablo olarak, gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda, hem çalışanlarımıza hem de üretim süreçlerimize yaptığımız yatırımlarla, ‘‘Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz’’ misyonumuz doğrultusunda ilerliyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da odak noktamızda sürdürülebilirlik var. Ayrıca dijitalleşme ve inovasyon her zaman bizim için ön planda ve olmazsa olmazlarımız.

Kurulduğumuz ilk günden bu yana olduğu gibi, hem sektörümüzün hem ülkemizin üretim gücünü arttırmaya, sektörümüzü dünyada daha iyi bir noktaya getirmeye, sahip olduğumuz bilgi ve birikimleri sektörümüzün paydaşları ile her daim paylaşmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de yine bu doğrultuda, tüm yenilikçi ürünlerimiz, sürdürülebilir yatırımlarımız ve küresel rekabet gücümüzle Türkiye’deki ilgili sektörlerin tamamına katkıda bulunmaya ve liderlik konumumuzu korumaya devam edeceğiz.

Ar&Ge, tasarım, inovasyon ve çevre konularında ne tür adımlar atmayı planlıyorsunuz?

Türk kablo sektörünün ‘‘En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketi’’ ünvanını taşıyor olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Türkiye’nin geleceğini bugünden inşa etme misyonumuzla mega projeler için tedarikçi rolünü üstlenirken, her zaman iş ortaklarımıza, çevremize ve toplumumuza katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Ar-Ge merkezimizde teknolojiye ve inovasyona yatırım yapıyoruz. Teknolojik yenilikleri üstün performanslı ürünlerle bir araya getirerek ülkemizdeki rekabet gücümüzü daha da artırıyoruz.

Tüm bu çalışmaların temelini çevreye duyarlılık ilkemize dayandırıyoruz. Çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde yatırım gerçekleştiriyoruz. Enerji ve telekomünikasyon altyapılarında sürdürülebilirliği destekleyen yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. ‘‘Yeşil’’ ürünlerin satışını artırmaya, enerji ve telekomünikasyonun herkes için erişilebilir olmasına katkı sağlıyoruz. Kısaca yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir teknoloji üretimini her daim ve her koşulda destekliyoruz. Çünkü gelecek nesiller için yaşanabilir bir dünya bırakmak ve bunu doğal kaynakları koruyarak yapmak büyük önem taşıyor.

2021 yılı içinde 10 farklı sürdürülebilirlik projesi gerçekleştirmeyi planladık ve bunlar arasından 6 tanesini, yılın ilk çeyreğinde tamamlayarak enerji tüketimini azaltmaya ve verimliliği artırmaya katkıda bulunduk. Türk Prysmian Kablo olarak hedefimiz 2030 yılına kadar karbon ayak izimizi 59 bin ton azaltmak. Hızlı ve doğru aksiyonlarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 144,5 ton CO2 emisyonunu önledik. Belirlediğimiz hedeflere hızla ulaşmak için sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımıza yeni dönemde de ağırlık vereceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sahip olduğumuz bilgi ve birikimi teknoloji ile harmanlayıp, her geçen gün daha büyük adımlar atıyoruz. Sektörün öncü markası olarak her zaman bir adım önde olmaya özen gösteriyoruz. Hedefimiz sadece yeni kablo ürünleriyle yenilikler yaparken, dijital dönüşüm aracılığıyla da tam bir çözüm sağlayıcı olmaktır. Sürdürülebilir bir büyüme yaratabilmemiz için büyük hedef bizim için büyük önem taşıyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER