Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuTK Elevator CEO’su Artuğ Özeren: “Daha azla daha çok hareket etmek, temel...

TK Elevator CEO’su Artuğ Özeren: “Daha azla daha çok hareket etmek, temel hedefimizi oluşturuyor”

Bu yıl Türkiye’de bulunan 7 bölge ofisimizle; özellikle konut, hastane, metro, yurt ve eğitim binaları projelerinde daha da aktif olmayı hedefliyoruz. Şu ana kadar sağladığımız müşteri memnuniyetini ve büyümeyi devam ettirmeye odaklıyız.”

100’ü aşkın ülkede 50 binden fazla çalışanıyla müşterilerine hizmet sunan TK Elevator, 2020-2021 mali yılında satış hacmini 8 Milyar Euro’ya ulaştırdı. Tüm dünyada binden fazla lokasyonda geniş bir ağ sunarak müşterilere yakın olmayı garanti eden şirket, thyssenkrupp AG’den ayrıldığı 2020 yılından bu yana bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Şirketin ürün portföyünde konut ve ticari binalara yönelik hayata geçirdiği standart asansörler, yüksek gökdelenler için geliştirdiği son teknoloji ve özelleştirilmiş asansör çözümleri bulunmakta. Bunların yanı sıra yürüyen merdivenler, yürüyen yollar, havalimanı yolcu biniş köprüleri, merdiven asansörleri, ev asansör ve platformları da yine TK Elevator’ın ürün gamı arasında yer alıyor. Birçok ulaştırma projesinde tercih edilen şirket özellikle metro hatlarında bütünsel bir rol üstleniyor.

TK Elevator’ın gerçekleştirdiği projeler, üretim, satış ve tüketici hizmetleri noktasında yapmış olduğu yenilikler, ortaya koyduğu performans ve sahip olduğu başarıları TK Elevator Türkiye CEO’su Artuğ Özeren’den dinledik. Sorularımıza yalın ve samimi bir şekilde cevap veren sayın Özeren’e teşekkür ediyoruz.

TK Elevator olarak öncelikli gündeminiz neler? Biraz bunlardan bahseder misiniz?

TK Elevator olarak, şehirleri ve binaları daha akıllı ve yaşanılası yerler haline getirmeye katkıda bulunurken kentleşmenin zorluklarının üstesinden gelen yenilikçi mobilite çözümlerine yatırım yapıyoruz. Bildiğiniz gibi dünya çapında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren global bir firma olarak yaklaşık 50 bin çalışanımızla; konutlardan yüksek katlı yapılara kadar her türlü bina için bina verimliliğini artıran, insanların akıllı asansör sistemlerini deneyimlemesini sağlayan, böylece bir bütün olarak kentsel hareketliliği artıran asansörlerin yanı sıra yürüyen merdivenler, yürüyen yollar ve dijital çözümler üretiyoruz.

Dünya genelindeki binden fazla satış ve servis ofisimiz, 24 bin servis teknisyenimizle 1,5 milyon ünitenin bakımını gerçekleştiriyoruz. Gündemimizde her zaman ilk sırada müşteri memnuniyeti bulunuyor.

Bununla beraber TK Elevator, thyssenkrupp AG’den ayrılıp bağımsız hale geleli yaklaşık iki yıl oldu. O zamandan beri, TK Elevator’ın neredeyse tüm alanlarında oldukça iyi ilerleme kaydederek kilit stratejik hedeflerimize ulaştık ve işletme performansımızı büyük ölçüde geliştirdik. 

İkinci öncelikli gündemimiz de yeni marka görünümümüzle yaptığımız çalışmaları ve yaşadığımız süreçleri, aynı heyecanı ve kaliteyi sürdürdüğümüzü müşterilerimize aktarmak. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz iki yıl içinde tüm sektörler küresel salgının bizlere dayattığı zorlukları yaşadı. Ancak TK Elevator olarak güçlü yapımız, tecrübeli kadromuz, teknolojimiz ve ürünlerimizle birçok başarılı projeye katkımızı sunmaya devam ettik, dayanıklılığımızı kanıtladık ve işimizi daha da geliştirdik. Bu durum tüm TK Elevator ekibinin güçlü kararlılığı ve özverisini yansıtan olağanüstü bir başarı oldu. 

Kendi alanında dünya devlerinden biri olarak potansiyeline ve gücüne güvendiğimiz Türkiye’deki çalışmalarımızın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl Türkiye’de bulunan 7 bölge ofisimizle; özellikle konut, hastane, metro, yurt ve eğitim binaları projelerinde daha da aktif olmayı hedefliyoruz. Şu ana kadar sağladığımız müşteri memnuniyetini ve büyümeyi devam ettirmeye odaklıyız.

Ar&Ge yatırımlarınız ve çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Son yenilikleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Tüm dünyada dijitalleşme adına eşsiz gelişmeler oluyor. Biz de kendi sektörümüzde bu gelişmelerin öncüsü olmayı hedefliyoruz. Dijital çözümlerimiz, servis ekiplerimizin kaliteyle ilgili en yüksek müşteri ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor. MAX ile sisteme bağlı asansör ve yürüyen merdivenlerden gelen verileri gerçek zamanlı olarak analiz edebilme imkanı sunuyoruz. 170.000’den fazla ioT bağlantılı asansör ve yürüyen merdiven ile TK Elevator, endüstri lideri olarak akıllı bakım imkanı sağlıyor. Bu sayede müşterilerimiz bina bakım ve yönetim işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. MAX dijital çözümümüz sayesinde asansör arıza sürelerini minimuma indiren yenilikçi servis anlayışımız ve öngörücü bulut tabanlı bakım hizmetlerini de üstleniyoruz.

Ar-Ge yatırımlarına artan bir ivmeyle devam eden ve bu sayede pek çok ilke imza atarak inşaat sektörüne yüksek katma değer sağlayan bir şirket olarak, ileri teknolojiye sahip ürünlerimizin çeşitliliğini artırma yönündeki çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeyi hedefliyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımızı iş yapış şeklimizin merkezine koyma ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit ederek onlarla uzun vadede sürdürülebilir iyi ilişkiler kurma hedefimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vazgeçilmezimiz olacak.

Sektörünüzde ne gibi sorunlar mevcut, marka olarak nasıl etkileniyor ve ne tür çözümler geliştiriyorsunuz?

Artan nüfus ve şehirleşme dikey yerleşimleri artırıyor. Asansör sektörü de aynı hızla büyüme sağlıyor. Günümüzde sektörümüzde kullanıcıların daha bilinçli olmasını arzu ediyoruz. Gün içinde bir yerden bir yere gitmek için sıklıkla taşıma araçlarını kullanıyoruz. Sadece araçlar değil asansör ve yürüyen merdivenler de bu araçlardan biri ve güvenlik konusu en az arabalardaki kadar önemli.

Söylemekten gurur duyuyoruz ki, TK Elevator’da güvenlik şirketimizin her seviyesinde birinci önceliğimizi oluşturuyor. Bu, ürünlerimiz için olduğu kadar iş yapma şeklimiz için de geçerli. Güvenlik bilinci tüm organizasyonumuzda destekleniyor ve güvenlik standartları şirket kültürümüze ve günlük süreçlerimize tamamen entegre edilmiş durumda.

Türkiye’de kullanılan asansörlerin büyük bir kısmı maalesef ki düzenli bakımdan yoksun ve bu durum can güvenliğini ciddi anlamda tehdit ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınan Asansörlerin İşletme ve Bakım Yönetmeliği’ne göre tüm asansörlerin yılda bir kere periyodik muayenesinin ve kullanım yoğunluğuna göre ayda en az bir defa bakımının yapılması gerekiyor. Konutlarda yıllık periyodik muayene dışında aksi bir durum gerekmedikçe asansör bakımı ayda bir kez yapılabiliyor. Ancak özellikle alışveriş merkezleri, hastaneler, metrolar, havalimanları gibi yoğun kullanım olan mekanlarda asansör bakımı ve denetiminin düzenli olması önem taşıyor. Bu gibi mekanların sürekli gözetim altında tutulması, bakımlarının sık ve uygun şekilde yapılması, sistemin ömrünü uzatıyor ve yolcu kalma riskini önlüyor.  Kullanıcıların da bu bakımların düzenli olarak yapıldığına dair bakım etiketlerinin renklerinin anlamı konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Geçtiğimiz ay ‘Sürdürülebilirlik Raporu’ yayınladınız. Sürdürülebilirlik etkilerini uzun vadede nasıl koruyup – iyileştirmeyi planlıyorsunuz?

TK Elevator olarak sürdürülebilirlik ve ekonomik başarının ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğuna inanıyoruz. Dünyamız her zamankinden daha hareketli olmaya hazırlanıyor ve bizim için kentsel hareketliliği desteklerken çevresel ayak izimizi azaltmak hayati bir önem taşıyor. “Daha azla daha çok hareket etmek” sürdürülebilir kentsel mobilitenin geleceğini yaratmakla bağlantılı temel hedefimizi oluşturuyor.

 İlk sürdürülebilirlik raporumuzla, kurumsal sorumluluklarımızı nasıl sürdürdüğümüz konusunda daha fazla şeffaflık sağlamak için ESG çabalarımızın arkasına rakamlar ve yeni somut hedefler koyuyoruz.

Önde gelen sürdürülebilirlik raporlama standardı Global Reporting Initiative’e (GRI) uygun olarak derlenen sürdürülebilirlik raporumuza göre; 2020-2021 mali yılında TK Elevator’ın kendi faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonlar, 2018-2019 temel yılına kıyasla yüzde 19 oranında azaltıldı. Ayrıca şirketimizin yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği elektriğin oranı yüzde 45’in üzerine çıkarıldı.

İklim değişikliğiyle mücadele üzerine belirlediğimiz hedefler doğrultusunda TK Elevator olarak, ticari faaliyetlerimizden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2030 yılına yüzde 53, değer zinciri boyunca emisyonlarımızı 2021 yılına kıyasla yüzde 23 azaltmayı amaçlıyoruz. İklim korumasının yanı sıra sosyal sorumluluk ve özellikle iş güvenliğinin sürekli iyileştirilmesini de bir öncelik olarak kabul ediyoruz. Bu kapsamda son beş yılda, işle ilgili olayların sayısı yüzde 50 oranında düşürüldü. Ayrıca TK Elevator olarak, tüm çalışanların potansiyellerini tam olarak kullanmalarını sağlayan çeşitli, açık ve kapsayıcı bir şirket kültürünü teşvik etme taahhüdünü pekiştirerek ilk kez küresel bir çalışan anketi gerçekleştirdik.

Kararlı iklim koruma planlarımız; filomuzun hibrit ve elektrikli araçlarla yenilenmesi, sürdürülebilir malzeme tedariki ve döngüsel ekonomi ilkelerinin her alanda uygulanması gibi girişimleri kapsıyor. Tüm bu çalışmalarımız kapsamında TK Elevator olarak karbon emisyonumuzu 2050 yılına kadar ‘net sıfıra’ düşürmeyi amaçlıyoruz.

Kısa dönemde geliştirmeyi düşündüğünüz yeni ürün ya da proje var mı?

TK Elevator olarak, düşük karbonlu gelecek için kararlılıkla çalışıyor; şehirlerin daha sürdürülebilir olması için nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz konularına odaklanıyoruz. Bu kapsamda binaların ve bir bütün olarak şehirlerin karbon ayak izini azaltan ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Hayata geçirdiğimiz asansörlerin LED aydınlatma, uyku modu ve diğer enerji tasarrufu sağlayan işlevleri yüksek binaların çevre dostu olmasına yardımcı oluyor. Şirketimiz ayrıca LEED®, DGNB ve BREEAM gibi yeşil bina sertifikasyon sistemleriyle uyumlu mobilite çözümlerini destekliyor. Doğal kaynak kullanımını sınırlamayı, geri dönüşümünü sağlamayı ve geri kazanılmayan atıkları uygun tekniklerle yok etmeyi taahhüt ediyor.

İstihdam politikalarınızdan biraz bahseder misiniz? Yeni oluşumlar olacak mı?

TK Elevator’ın Türkiye’de 280’e yakın çalışanı bulunuyor. Ekip çalışmasını ve güvenliği harika bir iş yerinin yapı taşları olarak gören şirketimiz; şeffaf, açık, karşılıklı takdirin olduğu, herkesin elinden gelenin en iyisini sunduğu bir çalışma kültürü benimsiyor. En az 120 farklı ulustan çalışanımız mevcut. Dünya genelinde farklı kültürlerden ve pazarlardan meslektaşlarla yakın iş birliği içerisinde bulunuyoruz.

İyi eğitim almış çalışanlarımızı en değerli varlığımız olarak görüyoruz. Asansör sektörünün profesyonellerini geliştirmeye odaklanan bir şirket içi eğitim kampüsüne sahibiz. Dünya çapındaki 12 konumda bulunan küresel SEED campus eğitim organizasyonumuz, şirket bünyesindeki yetenekli çalışanlar ve genç profesyoneller için sürekli bir eğitim merkezi konumunda bulunuyor. Hedef odaklı, kapsamlı eğitimler, şirket çalışanlarına yetkinliklerini geliştirme olanağı sunuyor.

TK Elevator Türkiye olarak, her sektörde olduğu gibi asansör sektörünün sürdürülebilir kalkınmasında da kadın iş gücünün önemine inanıyoruz. Fırsat eşitliğine dayalı insan kaynakları politikalarımızla gerek işe alımlarda gerekse terfi ve yeni kariyer fırsatlarında yalnızca deneyim ve performans odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Bu anlamda yönetim kadromuzun dörtte birinden fazlası kadınlardan oluşuyor.

Hangi pazarlara yatırım yapıyorsunuz? Yeni pazar hedefleriniz var mı?

TK Elevator olarak konutlardan hastanelere, havalimanlarından metro projelerine, yurt ve eğitim binalarından denizcilik sektöründeki projelere kadar birçok alanda ve sektörde ürün ve çözümlerimizle yer alıyoruz.   

Şirket olarak, İstanbul’un geniş ve büyümekte olan metro sisteminin dikey taşıma ekipmanlarının teminine öncülük ediyoruz. Metro hatlarında tutarlı ve bütünsel bir rol üstlenmeye devam edeceğiz.

Öte yandan hizmet çeşitliliğimizin bir göstergesi olarak, 2018 yılından bu yana 4 binden fazla tersane çalışanı ile Yalova bölgesinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Sefine Denizcilik’in toplam 12 feribot projesinde çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Sefine Denizcilik’in tamamlandığında Norveç’te faaliyet gösterecek olan yeni feribot yapım projesinde asansör, yürüyen merdiven ve engelli platformları ürünlerimizle yer alıyoruz. Bu noktada denizcilik sektöründe de global bir firma olmanın farkını ortaya koyuyor, müşterilerimize uluslararası bakım imkanı ve güvenilir servis hizmeti sağlıyoruz. Uzman ekibimiz, 7/24 servis hizmetimizle, ihtiyaç duyulan her zaman ve her yerde üstelik dünya genelinde müşterilerimize bu hizmeti veriyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER