Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuRoto Frank Türkiye Genel Müdürü Gökçe Şenkal Baycın: “Roto Frank her zaman...

Roto Frank Türkiye Genel Müdürü Gökçe Şenkal Baycın: “Roto Frank her zaman inovasyonlar sunmak üzere çalışmaya devam ediyor”

“Roto Frank Türkiye, tüm dünyadaki vizyonu ile sürdürülebilirlik, konfor, güvenlik ve enerji verimliliğini destekleyen ürünleri ile sektör ihtiyaç ve taleplerine cevap veriyor. Tüm hizmetlerimiz ile iş ortaklarımızın satış öncesi, satış, satış sonrası, pazarlama, teknik destek ve lojistik konusundaki hizmetlerini tam anlamıyla desteklemek konusunda en iyi şekilde çalıştığımızı paylaşmak isterim.”

Roto Frank Türkiye’nin genel yapılanması hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Roto Frank Türkiye’yi anlatmadan önce Roto Frank ile ilgili olarak bilgi vermek isterim. Roto Frank 1935 yılında ‘’Wilhelm Frank’’ şirketi adıyla Wilhelm ve Elfriede Frank tarafından Stuttgart’ta kurulmuş olup; endüstriyel olarak üretilen ilk çift açılım, Roto N, donanımın da mucidi olmuştur. Ağırlığı Avrupa’da olmak üzere Kuzey Amerika, Güney Amerika, Rusya ve Asya’da bulunan 15 üretim tesisi, tüm dünyaya yayılmış 31 satış şirketi ve 5000 in üzerinde çalışanı ile yapı sektörüne dünya çapında hizmet sunmaktadır.

Roto Frank Türkiye’ye gelecek olursak; 1995 yılında kurulmuş olup, 500 m2 ofis ve showroom ve 2500 m2 depo alanı ile Orhanlı, Tuzla’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Biz, bayilik sistemi ile çalışan bir yapıya sahibiz. Bu noktada; satış, pazarlama, teknik destek ve lojistik konuları çok büyük önem taşıyor. Tüm dünyadaki hizmet anlayışımızdan yola çıkarak satış öncesi ve satış sonrası tüm hizmetlerin kusursuz çalışması için tüm departmanlarımızın bayilerimizle en iyi işbirliği içinde çalışması hareket etmesi gerekliliğinin bilinci ve sorumluluğu ile çalışıyoruz.

Tüm süreçlerimiz Almanya merkez ofisimizle eş zamanlı olarak yürütülüyor. Bu konuyu biraz detaylandırmam gerekirse; Almanya’da gerçekleştirilen bir ürün bilgilendirmesi ve satış süreçlerinin planlanması Türkiye’de de eş zamanlı olarak yer alıyor. Örneğin, Almanya web sitemizde gördüğünüz bir habere ilgili ülke dilinde aynı zamanda ulaşmanız mümkün oluyor. Böylece bilgi akışı kesintisiz olarak uluslararası boyutta sağlanmış oluyor.

Roto Frank ürün gamı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Roto Frank dünyada endüstriyel olarak üretilen ilk çift açılımın mucidi olan firma. Bu da ‘’Roto’’ markasını çift açılımla anılan bir marka sorumluluğu ile donatıyor. “Roto N’’ ile başlayan bu önemli sorumluluk yapı sektörüne çok önemli bir yapı malzemesi kazandırmış olmanın yanı sıra bunu her daim geliştirip, bugün ‘’Roto NX’’ olarak sektöre hizmet vermeye devam etmeye kadar taşıyor. Roto ürün gamına baktığımızda çok geniş bir yelpaze ile karşılaşıyoruz. Ürün gamımızı genel hatlarıyla açıklarsak; PVC, alüminyum ve ahşap kapı ve pencere sistemleri için donanımlar şeklinde detaylandırabiliriz. İnovasyon, sürdürülebilirlik, kullanıcı dostu yaklaşımlar göz önüne alınarak yürütülen ARGE faaliyetleri Roto Frank ürün gamı için olmazsa olmaz bir konumda yer alıyor.

Markanın Türkiye’deki faaliyetleri ve sektöre sunduğu kazanımlar nelerdir?

Roto Frank Türkiye, tüm dünyadaki vizyonu ile sürdürülebilirlik, konfor, güvenlik ve enerji verimliliğini destekleyen ürünleri ile sektör ihtiyaç ve taleplerine cevap veriyor. Tüm hizmetlerimiz ile iş ortaklarımızın satış öncesi, satış, satış sonrası, pazarlama, teknik destek ve lojistik konusundaki hizmetlerini tam anlamıyla desteklemek konusunda en iyi şekilde çalıştığımızı paylaşmak isterim.

Pandemi süreci ile ürün ve hizmetlere dijitalizasyon etkisi de eklenince çok daha hızlı ve kesintisiz ulaşmak isteğinde olduğumuz bir gerçek. Bu tüm sektörleri etkilediği gibi Yapı sektörü için de geçerli olmaktadır. Bu noktada teslim süreçleri ve lojistik donanım ön plana çıkıyor. Sektörel kazanım dediğimiz noktada, zaman kaybetmeden en iyi teknolojiye, en doğru çözümle ulaşmak çok önemli bir vizyon oluşturuyor.

Roto Türkiye’nin şu ana kadar sektöre kazandırdığı yenilikler neler?

Roto Türkiye, “Roto’’ markalı ürünleri sektör ile buluşturduğu için “çift açılım donanım’’ teknolojisini sektöre tanıtmış bir markanın Türkiye ofisi olarak faaliyetlerine devam etmekte olup; PVC, alüminyum ve ahşap kapı pencere sistemleri konusunda birçok ürünü de Almanya ile eş zamanlı olarak Yapı sektörünün hizmetine sunmaktadır.

“Roto Frank tüm üretim süreçlerinde gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan bir yapıya sahip. Günümüzde en önemli ve dikkat çeken başlıklardan biri olan dijitalleşme bizim üretim süreçlerimizde de etkin bir şekilde yerini alıyor.”

2022 yılına bakacak olursak Roto NX ile çift açılımı yeniden tanımlarken, Roto Patio Inowa ile ‘’donanıma göre profil tasarlanması’’ kavramını sektör ile buluşturup kusursuz sürme deneyimi için çalışmaya devam etmekteyiz. Üstün yalıtım, konfor, güvenlik ve estetik özellikleriyle öne çıkan Roto Patio Inowa yeni 400 kg’lık modeli ile de sınırları zorlayarak daha geniş ve daha yüksek sürme kanatlar üretilmesine olanak sağlamaktadır. Roto Frank her zaman sektöre yeni ürünler, dolayısıyla inovasyonlar sunmak üzere çalışmaya devam ediyor.

Pandemi ile değişen kullanıcı ihtiyaçları ve ürün seçimlerindeki farkındalık hakkında ne söylemek istersiniz?

Pandemi hepimizi yaşam ve çalışma alanlarımızı sorgulamaya yönlendirdi. Daha önce farkında bile olmadığımız detaylar önem kazandı. Sürdürülebilirlik, güvenlik, konfor, enerji verimliliği, kullanıcı dostu çözümler ön plan çıktı. Kullanımı kolay olmayan, yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen yapı malzemelerini yeni çözümler arayarak değiştirme yoluna gitmeye başladık. Kapalı mekanlarda her zamankinden daha fazla zaman geçirmeye başlayınca, manzaramız kesilmesin ama bu olurken dışarının sesini içeride çalışırken fazla da almayalım demeye başladık. Bu noktada bir ürünle birçok parametreyi aynı anda sağlayan çözümlere yöneldik. Roto Frank olarak biz tam da bu bakış açısı ile yapı malzemesi üretiyor, mimari çözümler sunuyoruz. Pandeminin ürünlerimize olan talebi farkındalıkla arttırdığını paylaşmak isterim.

Bu yıl içerisinde hedef kitlenize sunduğunuz ürün veya hizmetlerdeki geri dönüşleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha önce de bahsettiğim gibi artık gerek tasarımcı gerek kullanıcı farkındalıklı olarak ürün seçiyor. Bu noktada bize yapılan geri dönüşlerin son derece olumlu ve bizi mutlu eden bir şekilde yer aldığını belirtmek isterim.

Geliştirilen ürünlerin sahip olduğu fonksiyonlar kadar, üretim teknolojisi ve uygulama tekniklerinin de önemi büyük. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Roto Frank tüm üretim süreçlerinde gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan bir yapıya sahip. Günümüzde en önemli ve dikkat çeken başlıklardan biri olan dijitalleşme bizim üretim süreçlerimizde de etkin bir şekilde yerini alıyor. Tüm dünyaya ürün ulaştırmanız gerektiğinde teslimat performansı konusunda da çok dikkatli olmanız gerekiyor. Üretim süreçlerimizde kullandığımız teknolojileri her zaman güncel tutmak, geliştirmek, dijitalize etmek bizim için en önemli ve olmazsa olmaz kabul ettiğimiz konuların başında geliyor. Pandemi sürecinde dahi teslimat performansımızın gecikmeye uğramadan devam etmesinin en büyük nedeni üretim teknolojilerimizin ve uygulama tekniklerimizin en son teknolojilerle güncellenmiş olmasıdır.

Roto Frank Türkiye olarak Üniversite Sanayii işbirliğine önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Roto Frank Türkiye olarak öncelikle yapı malzemesi denince en önemli karar vericiler olan Mimarlar ile işbirliği ve iletişim içinde olmaya çok önem veriyoruz. Meslek odaları ve üniversiteler Mimarlar ile iletişimi sürdürülebilir kılmak için en kilit noktalar olarak dikkat çekiyor. Ürün ve hizmetlerimizi ve buralarda yaşanan gelişmeleri Mimarlar ile paylaşmak bizim hem çok önem verdiğimiz hem de çok mutluluk duyduğumuz bir konu. Bu noktada Ekim ayı başında kutlanan Dünya Mimarlık Günü 2022 temasından da bahsetmek istiyorum. Bu yıl ‘’Architecture for Wellbeing / Esenlik için Mimarlık’’ teması ile kutlanan Dünya Mimarlık Günü, yapı malzemesinin önemini vurgular nitelikte oldu. Daha yaşanılır mekanlar, diğer bir deyişle daha sağlıklı mekanlar için yapı malzemesinin her zamankinden daha fazla odakta olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemi ile birlikte hayatımıza sağlık konusunda bir tehdit olunca yaşam alanlarını sorgulamak ve bu noktada yapı malzemesine daha detaylı bakmak gündeme geldi. Tüm dünyada önemle altını çizdiğimiz konfor, enerji verimliliği, sürdürülebilirlik gibi başlıklarla bu temayı da destekleyen ürünleri tasarımcı ve kullanıcılarla buluşturmaktan mutluyuz. Bu yıl 30 Kasım 2022 tarihinde SMD (Serbest Mimarlar Derneği) tarafından gerçekleştirilen bir etkinlik ile Mimarlar ile biraraya geleceğiz.

2023 yılında Yapı sektörü olarak konuşacağımız konu başlıkları hakkında ne söylemek istersiniz?

Pandemi öncesi gündemimizde “İklim Krizi’’ yer alıyordu. Pandemi ile bu konu geri planda kaldı. Fakat günümüzde pandemi etkilerinin azalmaya başlaması ile iklim krizi ön plana çıkmaya başladı. Buna ilaveten tüm dünyanın gündeminde olan bir “Enerji Krizi’’ de sözkonusu. Bu noktada karbon ayak izini düşürmeye destek sağlayan; enerji verimliliği konusunda etkileri olan ürünler tercih edilmelidir. Bir yapıda kapı ve pencerelerden kaybedilen enerjiyi hesapladığımızda ve enerji kaynaklarının kriz oluşturmaya başlayacak kadar azaldığını dikkate aldığımızda doğru donanım seçiminin ne denli önemli olduğunu göstermiş oluruz. Her alanda farkındalıklı yapı malzemesi seçmek zorundayız. Küresel ısınmanın tekrardan odağımızda olduğu günümüzde enerji verimliliğini önceliklerinden biri yapan malzemeler tercih edilecektir kuşkusuz.

12-16 Kasım 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir sektör buluşması olan Pencere Fuarı gerçekleşiyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Fuarlar tüm sektörler için önemli bir buluşma noktası. Günümüzde dijital platformlar önemli bir sürdürülebilir iletişim imkanı sağlasa da fuarlar, içinde bulundukları pazar dinamiklerine de bağlı olarak, sektör temsilcilerinin buluşması ve yeniliklerin sergilenmesi açısından önem taşıyor. Bu yıl fuara iki bayimiz standları ile katılım sağlayacaklar. Ürün ve hizmetlerimize bu noktalardan da ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu noktada sosyal medya kanallarımız, web sitemiz ve İstanbul merkez ofisimiz ile her zaman sektöre hizmet konusunda sürdürülebilir bir iletişimi de desteklediğimizi belirtmek isterim.

Fuar konusu gündeme gelmişken Roto Frank olarak tüm dünyadan ulaşılabilecek şekilde düzenlenen bir platform olan ‘’Roto City’’ ile önemli bir deneyim sunuyorunuz? Bu konuda ne söylemek istersiniz?

‘’Roto City’’ adından da anlaşıla[1]cağı üzere bizim sanal bir şehir ortamında interaktif, rehberli bir tur ile donanımlarımızın kullanım alanlarını detaylı olarak sunduğumuz bir dijital platform. Bunu zaman, mekan fark etmeden sunuyor olmak bu platformun en dikkat çeken özelliklerinden biri. Pandemi ile bir yerden bir yere gitmenin mümkün olmadığı dolayısıyla çok önceden belirlenmiş fuarların dahi gerçekleşemediği zamanlardan geçtik. Bu noktada zaman ve mekandan bağımsız bir fuar deneyimi sunmak, bunu her geçen gün yeni eklenen ürünlerle büyütmek çok anlamlı bir çalışma oldu. Uluslararası düzeyde, Roto Frank Satış yetkilileri müşterilerine, sektör temsilcilerine, mimar ve tasarımcılara bu deneyimi sunmaya başladılar. Roto Frank Türkiye olarak biz de www.roto-city.com adresinden randevusunu oluşturan sektör temsilcilerimizle Roto City turlarına başladık. Bu önemli deneyimi yaşamak isteyen tüm sektör temsilcilerini sizin kanalı[1]nızla da davet etmiş olalım.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

12-16 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Pencere Fuarı tüm katılımcılarına ve fuar[1]da standları ile de yer alacak olan değerli işortaklarımıza başarılı bir fuar dönemi olmasını dilerim.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER