Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuKnauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker: “Her türlü kullanım alanına uygun sistem...

Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker: “Her türlü kullanım alanına uygun sistem performanslarına ve performans çözümlerine sahibiz”

Güvenli, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları tasarımında öncü bir kuruluş olan Knauf, alçı bazlı ürün ve sistemlerde yenilikçi yaklaşımıyla ürün ve hizmetler geliştirmekte. Kendi alanında kalite tanımını belirleyen firma değişen ihtiyaçları karşı hızlı ve alternatif çözümler sunabilmekte. Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker ile salgına karşı aldıkları tedbirlerden 2021 hedeflerine, yeni yatırım planlarından ürün geliştirmeye kadar pek çok farklı konuyu ele aldık.

Ali bey, öncelikle şirketinizin genel faaliyetlerinden biraz bahseder misiniz?

1989 yılından beri Türkiye pazarında faaliyet gösteriyoruz. Ankara, İzmit ve Eskişehir’de olmak üzere dört üretim tesisimiz var. Yangın dayanımı, ses yalıtımı, mekansal akustik, ısı yalıtımı, sismik tasarım, güvenlik sistemler, yüzey kalitesi, cephe sonlama çözümleri ile Türkiye’de en geniş performans çözümlerini sunan firmayız. Sağladığımız yüksek ürün kalitesini, yaklaşık 90 yıldır yatırımlarımız, global tecrübemiz ve  AR_GE çalışmalarımız ile koruyoruz. 100’ün üzerinde sistem kombinasyonuna sahip olan firmamız bu sistemleri sadece tavan ve bölme duvarlarda değil; aynı zamanda cephe duvarları, cephe giydirmeleri, zemin kaplama ve yükseltilmiş döşemeden, performanslı sıva sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede sunuyor. Katma değer sağlayan performans çözümlerimiz ile sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek hatta kimi zaman bu ihtiyaçların farkındalığını yaratmak bizi her zaman gururlandırıyor.

  • Salgın sürecinde, üretim süreçlerinde aldığınız tedbirler ve hayata geçirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?

Pandemi sürecinin başlamasından itibaren iş süreçlerimizde aldığımız önlemler doğrultusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettirdik. Ofis içerisinde sahip olduğumuz güçlü altyapımız, home office sürecine kolayca uyum sağlayabilmemizi sağladı.. Bununla birlikte dünyadaki dijitalleşme sürecinin çok önemli bir boyutta olduğunun farkındalığıyla dijital altyapı çalışmalarımızı güçlendirmeye devam ettik. Üretim dışında son dönemde Knauf Türkiye olarak hayata geçirdiğimiz dijital projelerimizde, müşteri ilişkileri yönetimi altyapısını güncelleyen CRM projesi ile global standartların üzerinde performans verdiğimizi memnuniyetle paylaşıyoruz. Dijitalleşmenin ve uzaktan çalışmanın önem kazandığı bugünlerde, dünyanın en gelişmiş CRM altyapılarından birini kullanıma alarak, CRM atılımını ve bulut altyapısını tamamlayarak, hizmet kalitesi ve veri güvenliğinde emin adımlar atmamızla da yeniliklerin hız kesmeden devam edeceğini söyleyebiliriz.

  • Ürün gruplarınız ve öne çıkan özelliklerini kısaca anlatır mısınız?

Her türlü kullanım alanına uygun sistem performanslarına ve performans çözümlerine sahibiz. Alçı, alçı plaka, ahşap yünü, mineral yünü ürünlerimiz ile bölme duvar, asma tavan ve tavan sistemlerinde dünyanın en büyük üreticisiyiz. Yalnızca ürün olarak değil sistem olarak kullanıldığında da güçlü performans özellikleri sunabilen çözümlerimiz var. Yangın dayanımı, ses yalıtımı, mekansal akustik, ısı yalıtımı, sismik tasarım, güvenlik sistemleri, yüzey kalitesi ve cephe sonlama gibi yapılarda en çok aranan performanslara yönelik en geniş, sürdürülebilir performans çözümlerini sunuyoruz.

Örneğin FireWin pasif yangın dayanımı sağlayan çözümlerimiz ile uygulama yüzeyine ve metoduna bağlı olarak dört saate kadar yangın dayanımı sağlayabiliyoruz. Cleaneo® Akustik Alçıpan® çeşitlerimiz, Thermatex® Alpha ve Thermatex® Alpha One gibi α değerleri 1,00’e ulaşan ürünlerimiz ile mekanlarda yüksek akustik konfor sağlayabiliyoruz. Sismik çözümlerimiz noktasında ise yapılan birçok test, kat ötelenme oranları incelendiğinde hem maksimum taşıma gücü değerinde hem de göçme noktasında Alçıpan® ile oluşturulan kuru yapı sistemlerinin geleneksel duvar sistemlerine göre çok daha büyük kat ötelenme oranı sergilediklerini göstermektedir.

  • 2021 yılı içerisinde üretim ve hizmet noktasında hayata geçirmeyi planladığınız ne tür yenilikleriniz bulunuyor?

Her zaman uzun vadeli stratejileri benimseyen bir şirket olarak pandemi öncesi odaklandığımız sistem satışlarımızı arttırma hedefimize 2021 yılında da korumayı planlıyoruz. Yeni dönemde markamızın bütünsel sistem yaklaşımını ve projenin şartname aşamasından anahtar teslimine kadar olan tüm süreçleri içerecek şekilde ürün ve hizmetlerimizi inşaat sektörü ile buluşturmak istiyoruz. Dünyanın lider alçı bazlı yapı malzemesi üreticisi olarak, sağladığımız geniş performans çözümleri ile dünya genelinde projelerin 1 numaralı çözüm ortağı olmak 2021 yılı için en öncelikli hedeflerimizden birisi.

Geniş performans çözümlerimizin sektördeki kullanıcıların tamamı tarafından deneyimlenebilmesi amacıyla geliştirdiğimiz ve yeni yüzümüz olarak tanımladığımız showroomlarımız ile bayilerimizde yerimizi almaya başladık. Çek-bak-uygula konseptimizle işlevsellik sağlayarak müşterilerimizin ihtiyaç duydukları duvar ve tavan performans çözümleri ile sistem kesitlerine showroom içindeki bölmelerden ulaşabilmelerini mümkün hale getiriyoruz. Diğer bir ifade ile bayilerimiz içerisinde bir Knauf dünyası kuruyoruz. Yeni showroom konseptimizle 2021’de çok daha fazla lokasyona ulaşacağız. Müşterilerimize sunduğumuz performans ve sistemleri görmek için tek bir noktaya gitmek zorunda kalmayacakları, kolay erişilebilir ve yaygın bir ağ kurmayı hedefliyoruz.

  • Ar&Ge çalışmaları kapsamında bu yıl için öncelikli konularınız neler?

10 Milyar € üzerindeki global ciromuzun önemli bir kısmı Ar-Ge çalışmalarına yatırıyoruz. Bu sayede vizyonumuz olan güvenli, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları tasarımında; yenilikçi, çevre dostu, enerji tasarrufu sağlayan, katma değerli ve sürdürülebilir ürünlerin gelişmesine olanak sağlıyoruz. Her türlü kullanım alanına uygun sistem ve performans çözümleri üretme konusunda global Ar-Ge gücüne sahibiz.Yelpazesinde yangın dayanımı arttırılmış plakalar, yangın durdurucu macun ve mastikler, kelepçeler ve benzeri pasif yangın önleyici ürünleri barındıran Knauf FireWin, Almanya merkezimizde ve Avrupa’nın çeşitli lokasyonlarında, global akreditasyon seviyesinde kurulmuş yangın laboratuvarlarında global normlardan daha üst seviyede testlere tabi tutularak tasarlanıyor.  Daha sonra dış kaynaklı laboratuarda akredite testlerden geçirilen bu ürünler, yönetmeliklerde belirtilen performans değerlerini güvenli tarafta kalacak şekilde yerine getirdiğini tasdik ediyor.

Son dönemde projelerdeki performans ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirdiğimiz Alçıpan® Regular Plus® ile de standart plakalara kıyasla göre yangın dayanımı, ses yalıtımı ve yüksek duvarlar elde edilebiliyor. İlerleyen dönemlerde de performans ihtiyaçlarına yönelik Alçıpan® ürün ailemizi genişleterek, yeni çözümleri projeler için sağlamaya devam edeceğiz.

  • Yatırım planlarınız içerisinde önümüzdeki kısa dönemde devreye alacağınız bir projeniz var mı?

Hızlı değişen küresel sorunlar ve ekonomideki dalgalanmalar birçok sektörün 2020 ve 2021 hedeflerini gözden geçirmesine neden oldu. Normalleşmeye kadar devam edecek bu belirsiz süreçte sektörde faaliyet gösteren her şirketin kendini koruma altına almaya ve stratejilerini bu temele oturtmaya çalışacağını öngörüyoruz. 2021 yılında normalleşmenin gerçekleşmesi, iç ve dış pazarda beklenen ivmenin oluşması ve krizin kırılması hükümetin ve kamu bankalarının piyasaya vereceği desteklere de bağlı olarak şirket projelerinin planlanmasının yapılacağını düşünüyoruz. Örneğin kamu bankalarınca verilen düşük faizli krediler, inşaat ve dolayısıyla yapı malzemeleri sektörünü doğrudan pozitif yönde etkileyecektir. Aşı çalışmalarının beklenilenden hızlı bir gelişme kaydetmesi de önümüzdeki bahar aylarından itibaren belirsizliğin belirli ölçülerde kırılacağına işaret ediyor. Umarız tüm sektörler için de 2021 umut dolu geçer.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER