Cumartesi, Aralık 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAnasayfa SliderKimpur, Düzce’deki Yeni Üretim Üssünün Resmi Açılışını Yaptı!

Kimpur, Düzce’deki Yeni Üretim Üssünün Resmi Açılışını Yaptı!

Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine ve satış hacmine sahip yüzde yüz yerli sermayeli poliüretan sistem üreticilerinden Kimpur, Düzce Gümüşova Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yaklaşık 400 milyon lira tutarındaki yeni üretim fabrikasının resmi açılışını gerçekleştirdi. Tören; Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Gündem, İKMİB Başkanı Adil Pelister, Kimpur Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Kimpur CEO’su Cavidan Karaca’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

Türkiye’nin önde gelen kimya sanayi şirketi Kimpur, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, Gebze’deki mevcut üretim tesisinin büyüme planlarına artık cevap veremeyecek olması nedeniyle Türkiye’deki ikinci üretim tesisini Düzce’de kurma kararı aldı. Temmuz ayında 30 bin ton kapasitesi devreye alınan ve Pekintaş A.Ş iş birliğiyle hayata geçirilen Düzce’deki yeni üretim tesisi, güneş enerjisi gibi yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynaklarını kullanarak üretim süreçlerini optimize etme stratejisiyle öne çıkıyor. Yeni fabrikasının yıllık 65 bin ton üretim kapasitesi ile sektördeki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefleyen Kimpur, bu adımıyla Türkiye’nin kimya sanayisine önemli bir katkıda bulunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik ilkesine bağlı olarak enerji verimliliği sağlayacak olan Düzce’deki üretim üssü resmi olarak açıldı.

Düzce fabrika açılış töreni, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Gündem, Düzce I. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Aylin Özdemir, İKMİB Başkanı Adil Pelister, Pekintaş Group CEO’su Özhan Olcay, Kimplast Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Sungur, Polyder Yönetim Kurulu Başkanı Müge Pınar, TASEV Başkanı Yılmaz Polat, AYSAD Başkanı Sait Salıcı ve Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Kimpur Sürdürülebilir Üretim Tesisiyle Geleceğe Yatırım Yapıyor

Düzce’deki yeni fabrika, Kimpur’un yenilikçi enerji yaklaşımlarıyla, sürdürülebilirlik ilkesini en üst düzeye taşıyan bir vizyonun parçası olarak hayata geçirildi. Toplam yatırım maliyeti 400 milyon TL’yi aşan güneş enerjisi santrali (GES) de devreye alan şirket, üretimde enerji maliyetlerini azaltarak ihracat ve iç pazarlardaki rekabetçi yapısını da güçlendiriyor. Ayrıca, tesiste yaklaşık yüzde 55’lik bir elektrik tüketimini karşılamayı ve yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı planlıyor. Böylece Kimpur, Düzce’deki yeni tesisiyle sadece kendi enerji ihtiyacını karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda çevreye dost bir üretim sürecine de öncülük edecek.

Yeni yatırım, Kimpur’un mevcut 50 bin tonluk poliüretan sistemlerine ek olarak, 5 bin tonluk yeşil ürün yelpazesini oluşturan PET atıklarından sentezlenen polyester poliol için özel bir geri dönüşüm tesisi ve ayrıca Kimpur’un iştiraki olan Kimpast firması bünyesinde 10 bin tonluk ek ‘eva granül ham madde’ kapasitesini içeriyor. Bu üretim kapasitesine 2024-2025 döneminde ulaşılması hedefleniyor. Düzce’deki yeni üretim tesisi için Pekintaş A.Ş ile anlaşmaya imza atan Kimpur, inşaatın projelendirilmesinde ünlü mimar Nevzat Sayın ile çalıştı.

Kimpur, Türkiye’deki ikinci üretim tesisi olan Düzce fabrikası ile üretim kapasitesini artırarak aynı zamanda büyük ve geleceğe yönelik olarak geliştirilebilecek bir altyapı oluşturuyor. Şirketin Ar-Ge ve Simülasyon merkezleri, hâlihazırda Gebze tesisinde faaliyet göstermeye devam edecek.

Çevre Dostu Yeni Fabrika Düzce’de Hizmete Girdi

Kimpur Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Düzce’deki yeni 65 bin ton kapasiteli fabrikanın açılışıyla birlikte şirketin lider konumunu daha da güçlendirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: ‘’Üretimde yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinden yararlanacağımız ve çevre dostu çözümler geliştirdiğimiz 65 bin ton kapasiteli üretim Düzce tesisimizin açılışı gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Düzce’deki yeni üretim üssümüz, inovasyon ve sürdürülebilirlik ilkelerimizin bir yansımasıdır. Bu yatırım, gelecekteki büyüme potansiyelimizi artırırken, çevremize karşı sorumluluğumuzu da gösteriyor. Düzce’deki yeni üretim tesisimiz sadece kendi büyümemize katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevreye ve topluma karşı sorumluluğumuzu da gösteriyor.’’

Törende yaptığı konuşmada Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, “Avrupa’da 25 bin ton, Türkiye’de ise 130 bin ton kapasiteli Gebze tesisimiz ve temmuz ayında 30 bin tonunu devreye aldığımız 65 bin ton kapasiteli Düzce’deki yeni üretim tesisimizle birlikte, üretim kapasitemizi 200 bin tonun üzerine çıkararak bölgenin en büyük poliüretan üreticisi konumundayız ve dünyadaki ilk 10 sistem evi girme hedefimize ise her geçen gün yaklaşmaktayız. Bu yeni üretim tesisimiz, Türkiye’nin kimya sanayisinde büyümeyi desteklemek ve sürdürülebilir üretim konusundaki liderliğimizi güçlendirmek adına önemli bir adım. Kimpur olarak, sadece sektörde liderlik yapmakla kalmıyor, aynı zamanda çevreye ve topluma karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için sürdürülebilirlik ilkesine bağlı kalıyoruz. Bu yeni tesisimiz, bu ilkeyi en üst düzeye taşıyan bir adımı temsil ediyor ve çevresel sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdümüzü yansıtıyor. Aynı zamanda Düzce tesisimiz, hedefimize alabileceğimiz yeni ürün gruplarına da üretim merkezi olabilecek bir alan ve altyapı fırsatı da sunacak.’’ dedi.

KİMPUR A.Ş Hakkında

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur, 129.000 ton üretim kapasitesi ile bölgedeki en büyük kapasiteye sahip poliüretan sistem evidir. 50’den fazla ülkeye ihracat yaparak sektöre öncülük etmektedir. Üretimi yapılan poliüretan sistemler ayakkabı, otomotiv, mobilya ve yalıtım-inşaat, ısıtma-soğutma sektörlerinde kullanılmaktadır. Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistemleri üreticisi olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile müşterilere özel çözümler üretmeyi sürdürmektedir. “Kimpur” markasıyla Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş., sürekli gelişim, insan kaynakları yatırımı, değişime uyum sağlama kabiliyeti ve tüm paydaşları ile kurmuş olduğu güçlü iletişim ağlarını, kalite ve hizmet anlayışının yapı taşları olarak benimsemiştir.

Responsible Care® Küresel Sözleşmesi imzacısı olan Kimpur bu hedefleri yerine getirirken taahhüt ettiği üzere çevre, insan sağlığı ve teknik güvenlik konularında duyarlılık göstererek ve bu konulardaki performansını sürekli iyileştirerek sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaktadır. Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle hareket eden ve sürdürülebilir bir iş modelini benimseyen Kimpur, UN Global Compact (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi)’nin de imzacısı olarak insan hakları, çalışma, çevre ve yolsuzlukla mücadeleye ilişkin on ilkesine taahhüt etmektedir. Kimpur, başarısını ve lider konumunu, tedarikçilerinin, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetine verdiği önem doğrultusunda sürekli kılmayı hedeflemektedir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER