Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuHilti Türkiye Pazarlama Direktörü Özgecan Işıltan: “Bütüncül yaklaşımımızla müşterilerimizin ihtiyacı olan her...

Hilti Türkiye Pazarlama Direktörü Özgecan Işıltan: “Bütüncül yaklaşımımızla müşterilerimizin ihtiyacı olan her alanda yanlarında oluyoruz”

“Hilti Türkiye olarak teknolojimizi ve kaynaklarımızı her zaman maksimum fayda, optimum maliyet çerçevesi şeklinde kullanmaya özen gösteriyoruz. Dolayısıyla alınan ekipmanlar kısa vadede fayda, uzun vadede ise büyük oranda maliyet avantajı sağladığı için biz de birçok ürün grubunda pazar lideri olmayı başarıyoruz.

Geliştirdiği teknolojiler, yazılımlar ve hizmetler ile rakiplerinden açık şekilde sıyrılan Hilti, yüksek kalite ve standartlı ürünleri ile dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uzun yıllardır alanının jenerik markası olarak kullanıcılar tarafından güvenle tercih ediliyor. Bu güvenin oluşması ve sürdürülmesinde üretim kalitesi, Ar&Ge ve inovasyon gibi belli başlı konulardaki uzmanlıkların yanı sıra pazarlama noktasında ortaya konulan stratejiler de hayati önem taşımakta. Hilti’nin ülkemizdeki faaliyetlerini tam da bu alanın uzmanı olan bir isimle; Hilti Türkiye Pazarlama Direktörü Özgecan Işıltan ile konuştuk. Müşterilerin tam olarak neye ihtiyaçları olduğunu anlamanın tüm faaliyetlerinin merkezinde olduğunu ifade eden Işıltan geliştirdikleri ürünler sayesinde müşterilerinin çözüm ortağı olarak tüm ihtiyaçlarını karşılayacak güce ve yetkinliğe sahip olduklarını söyledi. Hilti Türkiye hakkında merak ettiğimiz konulara açıklık getiren Işıltan; geliştirdikleri ürünler, inovasyon çalışmaları, sahadaki faaliyetler ve önümüzdeki döneme dair projeleri hakkında bilgiler verdi.

Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Hilti olarak kullanıcılarımızın sağlığı ve güvenliğini korumak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Ar-Ge’ye büyük oranda yatırım yaparak yeni teknolojiler ve patentli sistemler geliştiriyoruz. Her dönemde olduğu gibi tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı zorlu salgın sürecinde de birçok yenilikçi ürüne imza atarak iş sahalarındaki sürekliliği sağlamak için çalıştık. Bu amaçla özellikle büyük inşaat projelerinde yaşanan zaman ve bütçe aşımlarının önüne geçebilmek için teknoloji yatırımlarımızı sürdürdük ve Yapı Bilgi Modellemesine (BIM) entegre çözümlerini hayata geçirdik. Bu çözümlerimizin sektöre en büyük katkısı; optimum tasarımla hayata geçirdiğimiz proje verilerini, ön imalat olarak tanımladığımız katmadeğerle, malzeme sahaya inmeden uygulamaya hazır hale getirmesi ve ileri lojistikle depo stok, sevkiyat planlaması ve eş zamanlı lojistik takibini de yapabiliyor olması. Bunlara ek olarak verimlilik ve imalat kalitesini merkeze alarak tasarladığımız yarı otonom ve mobil olarak çalışan tavan da dahil olmak üzere kendi delim yapma özelliğine sahip delim robotu Jaibot ile şantiyelerdeki fiziksel olarak zorlayıcı ve riskli işleri kolay ve güvenilir bir hale dönüştürüyoruz. Böylelikle şantiyelerde farklı iş kolları arasında olası uyuşmazlıklardan doğacak zaman kayıplarının önüne geçmeyi, daha fazla projenin zamanında ve bütçe dahilinde teslim edilmesini sağlamayı hedefliyoruz.  Bu süreçte piyasaya sunduğumuz bir diğer ürünümüz ise PLT 300 oldu. Bu yeni teknoloji, veri aktarımında çığır açan bir kolaylık sağlayarak iş süreçlerinde zaman ve maliyet avantajı sunuyor. Türkiye pazarında aktif rakibi bulunmayan PLT 300, müşterilerin tüm teknik planlarını tek adam gücü ile sahadan BIM’e ya da BIM’den sahaya keskin ve doğru şekilde entegre edebiliyor. Fark yaratan yeni ürünlerimizden biri de güçlü ve özel yazılım çözümleri serimiz olan PROFIS Modular Support Engineering. Bu ürün ile kullanıcılar artık desteklerinin modellerini oluşturabilecek, bunları hesaplayabilecek ve nihai çözümü 2D ve 3D tasarım platformlarına aktarabilecekler. Bir diğer yeni ürünümüz olan PLT 300 ise tüm ana tasarımıyla BIM yazılım paketleriyle birlikte sorunsuz şekilde çalışabiliyor.

Ürünlerimizin yanı sıra farklı yazılım ve dijital çözümlerimizle sektörün çözüm ortağı olmaya devam ettik. Hilti Global’in bir projesi olan müşteri ilişkileri yönetimi sistemimizde değişiklik yaparak Salesforce’a geçiş yaptık. Müşterilerimizin verimliliğini artıran ve riski en az seviyeye indiren ürün, servis ve yazılımlarımızla öne çıktık. Örneğin eksenel lazerimiz ile iki kişilik hizalama işini bir kişiye indirip kişiler arası iletişimi azalttık. “Arayın Gelelim” hizmetimiz ile tamir veya bakım gereken ürünleri şantiyeden alıp şantiyeye teslim ettik. Profis yazılımı ile hızlı mühendislik çözümleri sunabildik. Kapanma döneminde de tüm alt yapımızı hazırlayarak Ask Hilti, Müşteri Hizmetleri, Canlı Sohbet, Web Sitesi, Mobil Uygulamalar, Online Tahsilat, Saha Ekibi, Tamir Merkezi gibi hizmet çözümlerinin yanı sıra e-mail ve sosyal medya hesapları üzerinden sektörün değer zincirini oluşturan tüm paydaşların ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ettik. Böylece, tüm servislerimiz ve ürünlerimiz ile hem şantiyedeki işlerin sürekliliğine katkıda bulunduk hem de pandeminin riskini en aza indirmeyi başardık.

Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu?

İnşaat sektörü hem esnek yapısı hem de iç ve dış dinamikleri gereği yeniliklere ve prosesleri verimli hale getirecek ürünlere her zaman açık olmuştur. Bu noktada piyasaya sunduğumuz her ürün grubunda olduğu gibi salgın sürecinde geliştirdiğimiz teknolojiler de sektörde istediğimiz karşılığı buldu. Müşterilerimizden gördüğümüz ilgi, talep ve olumlu geri dönüşlerden mutluyuz. Hilti Türkiye olarak teknolojimizi ve kaynaklarımızı her zaman maksimum fayda, optimum maliyet çerçevesi şeklinde kullanmaya özen gösteriyoruz. Dolayısıyla alınan ekipmanlar kısa vadede fayda, uzun vadede ise büyük oranda maliyet avantajı sağladığı için biz de birçok ürün grubunda pazar lideri olmayı başarıyoruz.

Şu an en rağbet gören ürün modelleri hangileri?

Hilti Türkiye olarak birçok ürün grubunda pazar lideriyiz.  2020 yılında Çivi Çakma Sistemleri, Dübel Sistemleri, Yangın Durdurucu Sistemler ve Elmaslı Sistemler kategorilerinde en yüksek pazar payını aldık. Bu ürünlerde öne çıkmamızın temel argümanları ise müşterilerimize sağladığımız verimlilik sayesinde giderlerini büyük ölçüde azaltmamız ve sağladığımız mühendislik, teknik servis gibi hizmetler… Bütüncül yaklaşımımızla müşterilerimizin ihtiyacı olan her alanda yanlarında oluyor ve özellikle bu ürün gruplarında büyük bir ilgiyle karşılaşıyoruz. 2021 yılı itibariyle bu ürün gruplarındaki liderliğimiz devam ediyor. Yeni lansmanını yaptığımız ürünler sayesinde de müşterilerimizin çözüm ortağı olarak tüm ihtiyaçlarını karşılayacak güce ve yetkinliğe sahibiz.

Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

Yıllardır başarı ile sürdürdüğümüz mühendislik ve yazılım servisimizi çok daha ileriye taşıyarak şantiyelerdeki dijitalleşme süreçlerini hızlandırmayı hedefliyoruz. Müşterilerimize bütüncül çözüm sunmak amacıyla mekanik ve elektrik tesisatlarını borulama ve askılama sistemleri için hayata geçirdiğimiz Hilti Modüler Destek Sistemleri’nin lansmanını bu yıl gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yakın zamanda Marketing Wave etkinliğimizde MT Modüler Kanal Sistemleri, RE 500 V4 Kimyasal Dübel, yeni jenerasyon SD 5000 A22 Akülü Vidalama Makinesi, TE 500 Kırıcı ve DD 150-U Karot Makinesi ve ekipman yönetimi için geliştirilen ON!Track 3.0 teknolojisinin ön lansmanını gerçekleştirdik.

Sektöre katma değer sağlayacak yeni ürün ve çözümlerimizden de kısaca bahsetmek isterim. Tüm askılama ve destek sistemlerini tek bir teknolojide buluşturan Hilti MT Modüler Kanal Sistemleri, en hafif yüklerden en ağırlarına kadar entegre bir portfolyo sunuyor. Yeni nesil mühendislik anlayışının bir yansıması olan sistem, geleneksel yöntemler ile yapılan mekanik, elektrik ve tesisat askılamalarına göre 8 kat daha hızlı olmasıyla fark yaratıyor, üstelik yüzde 25’e kadar tasarruf sağlamaya da yardımcı oluyor.

Hilti’nin bir diğer teknolojisi RE 500 V4 Kimyasal Dübel; yeni filiz ekimi tasarım metodu EOTA TR09’a göre yenilenmiş ETA onayı ile  ankastre filiz ekimi bağlantılarını çözme imkanı tanıyor. Bu özelliğiyle rakipsiz olan RE 500 V4 Kimyasal Dübel; geometrik koşullara, yüklere ve kenar-komşu mesafelerine bağlı olarak rakip marka çözümlerine optimize edilebiliyor. HDE 500- A22 Akülü Uygulama tabancası ile yüzde 15’e kadar malzeme tasarrufu sağlayan sistem, inşaat sahalarında inovatif çözüm ortaklığı yapmaya hazırlanıyor.

4650 RPM ve 6,5 Nm Tork kömürsüz motoruyla pazardaki en güçlü makine konumuna ulaşan yeni jenerasyon SD 5000 A22 Akülü Vidalama Makinesi, 24 ay boyunca kullanıcıdan herhangi bir tamir ücreti istemeyen “2 yıl masraf yok” hizmeti ile satışa sunuluyor. Hassas vidalama işlerini kolaylaştırmak için daha ergonomik tetik ve elektronik fren özellikleri bulunan yeni jenerasyon SD 5000 A22 Akülü Vidalama Makinesi, LED ışık eklentisiyle de karanlık alanlarda çalışmayı kolaylaştırıyor.

Kompakt tasarımı ile yüksek manevra kabiliyeti sunan TE500 Kırıcı, 5 kilo ağırlığıyla sınıfının en hafif kırıcısı olma özelliğiyle öne çıkıyor. Bu sayede uzun süre yorulmadan çalışma imkanı sağlayan TE500 Kırıcı, 24 ay boyunca kullanıcıdan herhangi bir tamir ücreti talep etmeyen “2 yıl masraf yok” hizmeti ile satışa sunuluyor. Bir önceki modele göre yüzde 50 daha uzun ömürlü olarak tasarlanan kırıcı, gelişmiş toz ve ısı koruması sayesinde daha uzun ömürlü bir kullanım sunuyor.

Elle ve stantla kullanılabilen, ıslak ya da kuru delim yapabilen en evrensel ve çok yönlü karot makinesi olan DD 150-U ise 12-162 mm arasında geniş bir çap aralığında delim yapabiliyor. Vites, çalışma modu, çalışma yönü ve süresini gösteren, aynı zamanda kullanımlarla ilgili analizlerin yer aldığı LED ekran sayesinde kullanıcı dostu bir makine olan bu teknoloji; toz toplama ve su toplama sistemleri ile çalışma kolaylığı sağlıyor.

Tüm bu çalışmalar çerçevesinde dünyada olduğu gibi Türkiye inşaat sektöründe de fark yaratmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizle daha fazla etkileşim halinde olmak da yine yakın dönem hedeflerimizden biri. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz “İş Ortaklığı” modelinde servis ve yazılım danışmanlarımız, müşterilerimizi ofis, şantiye ve üretim alanlarında ziyaret ederek müşteriye özel analizler yapacak ve onların yaşadıkları zorlukları belirleyip çözüm önerileri ile potansiyel tasarruflarını sunacak. Örneğin, sarf yönetiminde zorluklar yaşayan bir müşterimize sarfların yönetimini sağlamak, zaman ve paradan tasarruf ettirmek için “Sarf Dolabı” önerirken, “El Aleti Parkı Yönetimi” ile müşterimizin şantiyedeki el aleti optimizasyonunu sağlayacağız, kısa dönem el aleti kiralama hizmeti de vereceğiz. İleri İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri, Mühendislik Eğitimleri, ON!Track ile varlık yönetimi ve diğer hizmetlerimizi birleştirerek müşterimizin tüm ihtiyaçlarına karşılık veren “İş Ortağı” olmak istiyoruz.  

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Hilti olarak hedef ve yatırım planlarımızı sürdürülebilir, değer yaratan bir organizasyon olma stratejimiz doğrultusunda belirliyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde dijitalleşme ve inşaat sektöründe verimliliği artıracak ürün, servis ve yazılımlar en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER