Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın Konuğu“Sağlık önlemlerine azami önem göstererek, üretim yapmayı sürdürüyoruz”

“Sağlık önlemlerine azami önem göstererek, üretim yapmayı sürdürüyoruz”

“Sektördeki talep artışı ile birlikte, üretim ve satış faaliyetlerimiz son hızla devam ediyor. Satış ekibimiz sosyal mesafe kuralları çerçevesinde, bayi ve iş ortaklarımızın taleplerini yerine getirmek için var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor.”

2013 yılında gerçekleşen GF bünyesine katılım ile birlikte tüm dünyada geçerli olan global GF ürün ve süreç standartlarını uygulamaya başlayan GF Hakan Plastik, plastik boru sektöründe üstyapı ve altyapı alanlarında faaliyet göstermekte. 70’den fazla ülkeye ihracat yapan ve Türkiye içinde 5 satış bölgesine sahip olan firma, içerisinde bulunduğumuz dönemde de geliştirdikleri farklı stratejilerle kendinden emin ve başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmekte. GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler ile içerisinde bulunduğumuz salgın döneminde üretim ve satış süreçlerinde gerçekleştirdikleri aksiyonları ele almaya çalıştık. Tüm dünyanın içerisinde bulunduğu bu zorlu dönemi, sahip olduğu bilgi birikimi ve geniş vizyonu ile ele alıp bizler için yorumlayan sayın Besler, önümüzdeki dönem için de bizlere bazı ipuçları verdi.

Yılın son çeyreğine girerken sektörel olarak genel bir değerlendirme yapmanız mümkün mü?

Covid-19 salgını sürecinde yeni normalleşme ile birlikte Ağustos ayında bir çok şirket eski düzenlerine geri döndü. Bu geri dönüşlerin de etkisi ile inşaat sektöründe mevcut işler seviyesi bir önceki aya göre 0,7 puan daha artarak yüksek seviyesini sürdürdü. Ayrıca yeni başlayan işler de bulunuyor. Bu çerçevede inşaat malzemelerine yönelik talep de yeniden artışa geçti.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yaz ayları boyunca önemli bir toparlanma gösterdi. Bu toparlanma ile faaliyetler Covid-19 öncesi Şubat-Mart seviyelerinin de üzerine çıktı. Bu hızlı toparlanmaya karşın güven ve beklentilerde iyileşme daha yavaş ve temkinli gerçekleşiyor. Bu da toparlanmanın halen kırılgan olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki 3 ay içerisinde de talebin azalmadan devam edeceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, tesislerimizde müşteri memnuniyetini sağlamak adına, sağlık önlemlerine de azami önem göstererek, üretim yapmayı sürdürüyoruz.

2-) Sektöründeki son gelişmeler üretim ve satış faaliyetlerinizi nasıl etkilemekte?

Sektördeki talep artışı ile birlikte, üretim ve satış faaliyetlerimiz son hızla devam ediyor. Satış ekibimiz sosyal mesafe kuralları çerçevesinde, bayi ve iş ortaklarımızın taleplerini yerine getirmek için var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Üretim kanadımız da, mevcut projelerimizin aksamaması adına ihtiyaç olan ürünleri müşterilerimize sunmaya devam ediyor.

Tabii lojistik burada önemli bir konu.  Biz de bu konuda yıl içerisinde faaliyete geçirdiğimiz Ankara Dağıtım Merkezi’miz ile önemli bir adım atmış olduk. Biliyorsunuz üretim tesislerimiz Çerkezköy ve Şanlurfa’da bulunuyor. Türkiye geneline hizmet veren 6 bölge depomuz bulunuyordu. Bu depolardan dört bölge deposunu Ankara Dağıtım Merkezi’nde topladık. Plastik boru sektöründe bir ilk olan merkezimizle gelişen ve büyüyen dünya konjonktüründe müşterilerimize daha hızlı malzeme tedariği sağlamayı amaçladık. Lojistik hizmetlerinde kalite ve yetkinliğin artırılmasının yanı sıra sevkiyat hatalarının da minimize edilmesini hedefledik. Türkiye’nin merkezinden ortalama 320 ton ürün ile günlük minimum 5 araç yükleme kapasitesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

3-) Son dönemde gerçekleştirdiğiniz yeniliklerden biraz bahseder misiniz?

GF Silenta ailesine yeni bir ürün kazandırdık, GF Silenta Extreme. Silenta Extreme, yangın regülasyonlarına tümüyle uygun, polipropilen bazlı ve halojen grubu elementleri içermeyen formülasyonu ile Türkiye’de üretilen sektöründe tek ürün ürün. Polipropilen (PP) hammaddeler kullanarak halojen  içermeden alev geciktirici özellikte malzemelerle yanmaya karşı dirençli atık su boru sitemi üretmek oldukça zor bir konudur. Silenta Extreme, yanmaya karşı oldukça dayanıklı bir performans sergilemesine (EN 13501’e göre B-s1; d0) ek olarak, hem üretiminde hem de yanma esnasında, doğaya en çok zarar veren sera gazlarından olan kloroflorokarbon (CFC) gazları açığa çıkartmamasıyla da çevreci yönüyle kullanıcılardan tam not alıyor. ÜR-GE ekibimizin titiz çalışmaları sonucunda başarılı bir ürüne daha imza attığımızı söyleyebilirim. Regülasyonlar kapsamında pazar ihtiyacını tamamen karşılayan bir sistem olması sebebi ile Silenta Extreme sektör tarafından oldukça ilgi gördü. İlk satışı İstanbul Finans Merkezi’ne gerçekleştirdik.

Yine tasarımı ve tüm analizleri GF Hakan Plastik ÜR-GE ekibine ait olan GF Aerator, gökdelenler, rezidanslar, AVM’ler gibi çok katlı binalar için özel olarak geliştirildi.  GF Aerator, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında, optimize edilmiş tasarımıyla malzeme, yer ve maliyet avantajı getiriyor. Maksime edilmiş drenaj kapasitesiyle tek seferde 6 değişik bağlantıya olanak veren hareketli akışkan sistemi GF Aerator, akıllı aerodinamik tasarımı ile mükemmel akış performansı sağlıyor, Silenta Premium ve Silenta 3A ile kullanılabiliyor.

Bir yeniliğimiz de GF Aquasystem ailesinde bulunuyor. GF Hakan Plastik’in özel bir kristallenme işlemi olan ß-nucleation prosesi uygulanarak geliştirdiği PP-RCT Aquasystem Boru Sistemi, daha geniş iç çap ile daha yüksek akış performansı, daha yüksek basınç dayanımı gibi pek çok avantaj sağlıyor. İnce cidarlı bir yapıya sahip olmasından dolayı toplam mekanik tesisat ağırlığının daha hafif olmasına da katkıda bulunuyor. Bu ürünün ilk satışını İspanya’ya gerçekleştirdik.

Yerden ısıtma Sistemi bu yıl üzerinde durduğumuz ürün gruplarımızdan biri oldu. Isınmada enerjinin verimli kullanılması amacıyla geliştirilen Yerden Isıtma Sistemleri, enerjiden tasarruf edilerek ısınma maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlıyor. Ürünlerimiz ısı pompası, güneş enerjisi gibi alternatif ısıtma sistemleri ile de uyumlu olması açısından da avantajlı ürünler. Bir diğer avantajı da,  mekanın net kullanım alanına ulaşmasına ve dekorasyon konusunda esnek olunmasına yardımcı oluyor. Tabii sağlık açısından da önemli katkıları var, yerden ısıtma sistemlerinin. Hava sirkülasyonu oluşumunu engelleyerek toz kalkması gibi bir durum yaşanmasının önüne geçiyor. Bu da alerji ve astımı olan kişiler ve çocukların güvenliği açısından önemli bir konu. Tabii zeminden soğuk alınması da önlenmiş oluyor.

GF Hakan Plastik olarak bu yıl farklı bir ürün grubunu, GF’in iddialı alanlarından biri olan Marine ürün grubunu bünyemize ekledik. GF Marine ürün grubu, 20 yılı aşkın bir süredir gemi inşa endüstrisine özel teknolojileri ve yüksek kaliteli ürünleri ile komple sistem çözümleri sunuyor. Geminin balast tesisatları, arıtma uygulamaları, ısıtma-soğutma suyu, sıcak-soğuk kullanım suyu ve gri su sistemleri dahil olmak üzere plastik borunun kullanılabileceği tüm uygulamalar için sistem çözümleri sunan GF Marine ürünleri Türkiye pazarında da oldukça ilgi gördü. İlk projemizi de Tersan ile gerçekleştirdik. GF Marine ürünlerimiz Tersan’ın yapımını üstlendiği Havila Kystruten AS’nin 4 adet gemisinin sıcak ve soğuk su boru uygulamaları ve vakum hatlarına uygulanıyor. Önümüzdeki günlerde gemilerden birinin suya indirilmesi planlanıyor.

4-) Güvenilir ve tercih edilir bir marka olmak ve bunu sürdürmek özellikle bugünlerde sizce neyle mümkün? Bu anlamda ne tür farklılıklar sergilemeye çalışıyorsunuz?

Geçtiğimiz bu zorlu süreç içerisinde bir çok firmanın kayıpları oldu ve  ne yazık ki bazı firmalar faaliyetlerine son vermek zorunda kaldı. Bu süreç bize tekrar güvenilir bir marka olmak için şirketin sermaye yapısının ve stratejik planlamanın önemini  gösterdi.  Elbette ki her şirkette belli kayıplar oldu. Ancak, stratejik olarak iyi kurgulanmış senaryoları hayata geçirebilen şirketler bu süreci daha sıkıntısız atlattı.

Biz GF Hakan Plastik olarak, aksiyon planımız kapsamında öncelikle net işletme sermayemizi daha iyi yönetmemizi mümkün kılan bazı finansal tedbirler aldık. Normalleşmeye geçiş sürecinde artan talebi göz önünde bulundurarak, yeni duruma uygun planlamayla üretim ve stoklarımızı optimize ettik.

Yine bu süreçte de, müşterilerimizi ve ürünümüzü uygulayan çözüm ortaklarımızı desteklemeyi sürdürdük. Yüz yüze görüşemediğimiz zamanlarda online eğitimlerle mevcut ürünlerimiz ve yeni ürünlerimiz ile ilgili bilgi ve destek vermeye devam ettik.

5-) Önümüzdeki günlerde sizce sektörü ne tür risk ve fırsatlar beklemekte? Bu noktada bir ön hazırlığınız var mı?

Son aylarda yaşadığımız küresel salgının etkisi ile hepimiz çok zorlu bir dönem geçirdik. Tüm GF şirketler grubu olarak bu zorlu süreçte işimize dört elle sarıldık ve ilk önceliğimiz, bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmaya çabalamak oldu. İşlerimizin sürekliliğini sağlamak için bu zorlu dönemde dahi gerçekleştirdiği katkı ve çabalardan ötürü tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Maalesef ki, son günlerde ülkemizdeki vaka sayılarındaki artış hepimizi tedirgin ediyor. Durumun daha da ciddi bir hale gelmesi durumunda, hem hükümetimiz kanadından bazı kısıtlamalar tekrar hayata geçirilebilir hem de bu durum şantiye ve proje çalışmalarının hızının zorunlu olarak azalmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda, inşaat sektörünün bütün paydaşları da olumsuz etkilenecektir. Biz, şirket olarak, Covid-19 kurallarına azami özen gösteriyoruz. Beraber çalıştığımız iş ortaklarımızın da daha önceki süreçte olduğu gibi aynı hassasiyeti koruyacağına inanıyoruz ve ikinci bir dalgayı olabilecek en ufak darbe ile geçirmeyi umuyoruz.

Bizce hayatımızdaki yeni normallerle, yeni döneme geçişte bizi başarıya ulaştıracak yol 5 basamaktan geçiyor; Müşteriye odaklanmak, iş ortaklarımıza güvenmek, kârlı işlere öncelik vermek, tüm paydaşlarınız ile sıcak temasta olmak, finansal kaynaklarınızı verimli kullanmak.

Önümüzdeki dönemde de, yine hep birlikte başarılı işlere imza atabilmek ümidiyle…

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER