Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuForm MHI Klima Sistemleri Genel Müdürü Zafer Sarı: “İhracatımızı geliştirmek için gerekli...

Form MHI Klima Sistemleri Genel Müdürü Zafer Sarı: “İhracatımızı geliştirmek için gerekli işbirliği platformlarını sıkı bir şekilde takip ediyoruz”

“Özellikle zengin ürün gamımız ile geniş bir coğrafyada hedef ülkelere yönelik pazarlama ve yerel firmalarla işbirliği faaliyetlerimizi yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Ayrıca, grup şirketleri altında uzun yıllardır işbirliği içerisinde olduğumuz, Türkiye temsilcisi konumunda bulunduğumuz uluslararası markalardaki iş ortaklarımızdan da ihracat konularında fikir alışverişinde bulunuyoruz.”

Form Grup, 2011 yılında MHI’nin VRF ürün gamı ile ilgili olarak Form VRF Sistemler San. Tic. A.Ş.’yi kurmuş ve bu firma ile VRF ürün grubunun Türkiye ve bazı çevre ülkelerdeki tek yetkili satıcılığını üstlenmişti.

2014 yılından itibaren ise, VRF alanında “Yılın En Fazla Satış Yapan Firması” ödülünü düzenli olarak üst üste alan Form VRF Sistemleri’nin bu başarısı üzerine MHI ile Form ortak bir firma kurma yolunda görüşmelere başladılar. MHI’nin teknolojik gücü ve inovatif yaklaşımı ile Form Grup’un yalnız satış alanında değil, mühendislik alanında yaptığı çalışmaların ve tecrübenin de bilincinde olarak iki firma, 30 Ocak 2019 tarihinde ortaklık anlaşmasını imzalayarak Form MHI Klima Sistemleri A.Ş.’yi kurdular. O tarihten itibaren son derece geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren Form MHI Klima Sistemleri gerek VRF gerekse bireysel klima sistemlerinde başarılı faaliyetlerini sürdürüyor.

Şirketle ilgili yaşanan tüm gelişmeleri, ürün geliştirme ve hizmet noktasında yapmış olduğu çalışmaları ve Türkiye pazarını, pazardaki değişen dinamikleri Form MHI Klima Sistemleri Genel Müdürü Zafer Sarı ile konuştuk.

Ürün grupları ve yeni ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

Form MHI Klima Sistemleri olarak, sektörümüzün en köklü ve saygın kurumlarından biri olan Form Şirketler Grubu çatısı altında, Japon Mitsubishi Heavy ile joint venture ortaklık yapısı içerisinde faaliyet gösteriyoruz.  VRF Merkezi Çoklu Klima ve Bireysel Klima sistemleri alanında, Mitsubishi Heavy markasıyla son derece geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veriyoruz. Mitsubishi Heavy markası altında faaliyet gösterdiğimiz ürün gruplarımız arasında VRF Sistemler, Split Klimalar, Multi-Split Klimalar, havadan suya endüstriyel ısı pompası Q-ton, yeni nesil ısı pompası Hydrolution ve Profesyonel Klima ürünlerinin yanısıra, kendi tesisimizde üretmeye başladıgımız FORM markalı klima santralleri de yer alıyor. Form’un bu alandaki güçlü tecrübesi ve Mitsubishi Heavy’nin yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle kurumsal ve bireysel alanda güçlü bir pazar payına sahibiz.

Özellikle VRF Sistemleri ile ilgili uzun yıllara dayanan bilgi birikimimiz, uzman mühendislik hizmetlerimiz ve yaygın teknik servis ekiplerimizle projelere değer katıyoruz.

Tüm ürünlerimizde enerji tasarrufu ve çevreciliği ön planda tutuyoruz. Son tüketiciye ulaşan split klimalarımızda çevre dostu R32 soğutucu akışkanlar kullanılıyor. R32 soğutucu akışkan, daha yüksek enerji taşıma kabiliyetiyle daha az akışkan şarjı gerektiriyor ve R410A soğutucu akışkana kıyasla üçte bir oranında daha düşük küresel ısınma potansiyeline sahip.  Çevreci R32 soğutkanı ile çalışan ürünler, çok daha düşük enerji tüketimine karşın daha yüksek performans sağlıyor.

Özellikle Premium ve Diamond serisi evsel klimalarımız; nem ve sıcaklık kontrolünün yanı sıra çeşitli alerjenlerin ve Covid-19 gibi virüslerin filtre tarafından yakalanarak etkisinin bertaraf edilmesi ve kendi kendini temizleme özellikleriyle öne çıkıyor. Bu kapsamda sağlıklı insanlar için olduğu kadar alerjiye yatkın ‘atopik’ kişiler için de konforlu bir ortam sağlıyor.

Mitsubishi Heavy marka Diamond ve Premium Serisi duvar tipi klimalarımızda standart olarak yer alan alerjen filtrenin Covid-19’a karşı etkinliği, Japon Tekstil Ürünleri Kalite ve Teknoloji Merkezi’nde yapılan ISO18184’e uygun testler sonucunda kanıtlandı. Bu merkezde bağımsız olarak gerçekleştirilen testlerde, alerjen filtremizin Covid-19’un %99.9’unu 60 dakikada inaktif ettiği ortaya kondu.

İzmir’de bulunan fabrikamızda ürettiğimiz Eurovent sertifikalı FKS Klima Santrali, dünya standartlarında teknolojisiyle oldukça ilgi görüyor. Hem klasik merkezi sistem çözümleri hem de VRF (DX) sistem uygulamaları tarafında alternatif sunan bu ürünümüz, yeni projelerin yanı sıra restorasyon projeleri, oteller, kongre merkezleri, tiyatrolar, spor salonları ve ticari alanlar için de son derece uygun.

Bunun yanı sıra yeni Mitsubishi Heavy KXZ 2 Heat Pump VRF serimizi de 2021’in ikinci yarısında Sodex Fuarı’nda tanıtarak satışa sunduk. Yüksek enerji verimliliği sunan akıllık teknoloji olarak tanımladığımız KXZ 2 serisi VRF sistemlerimiz full inverter kompresörleri ve değişken akışkan sıcaklığı kontrolü sayesinde ısıtma ve soğutma modunda %34’e varan enerji tasarrufu ile öne çıkıyor.  Patentli CHCC yani “Sürekli Isıtma Kapasitesi Kontrol Özelliği” teknolojisi ile cihaz, bir süre sonra enerji kaybına neden olan defrost çevrimine yenilikçi bir çözüm sunuyor. Defrost koşullarında yüksek sıcaklıklarda üfleme yapabilmesinin yanı sıra, kapasite düşümünü kademeli hale getirerek sıralı defrost sistemlerinde bir anda yaşanan büyük kapasite düşüşlerini de engelliyor. Ayrıca seriye eklenen yeni bir özellik olan %200’e kadar diversite bağlantı oranı sayesinde enerji verimli ve düşük maliyetli bir VRF Klima sistemi dizayn edilebilmesine olanak tanıyor.

Döngüsel ekonomi anlayışıyla ne tür yatırımlar yapıyorsunuz? Bu konuda uzun vadede ne tür hedef ve beklentileriniz var?

Temiz hava ve enerji verimliliği son yıllarda birçok sektör ve kitlenin oldukça önem verdiği konular haline geldi. Form Şirketler Grubu olarak biz de sürdürülebilirliğe önem veriyor, gerek ürün geliştirme gerekse hizmet anlayışımızda bu değer çerçevesinde hareket etmeye özen gösteriyoruz. Bu çerçevede iç ve dış paydaşlarımıza yönelik ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluklarının bilincinde bir kurumsal sürdürülebilirlik anlayışına sahibiz. Dünyanın, ülkemizin ve doğanın yarınları için çevre dostu ürünler, sistemler ve teknolojiler üreterek çevreci bina çözümleri geliştiriyor ve uyguluyoruz. Bunları yaparken ilk olarak insan sağlığını baz alıyor, tüketicilerimizin beklentilerini karşılamak ve hayatlarını kolaylaştırmak için yüksek teknolojik standartları sistemlerimize entegre ediyoruz.

Makro düzeyde uyguladığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızı mikro düzeyde de uyguluyoruz. Örneğin; “Geleceğin sıcak su üretim teknolojisi” olarak adlandırdığımız havadan suya ısı pompası Qton, tamamen doğaya zarasız CO2 gazını kullanarak sıcak su üretimi yapabilme teknolojisi sayesinde en çok dikkat çeken ürünlerimiz arasında yer alıyor. -25 °C gibi zorlu kış şartlarında bile yüksek performansı ile 90 °C sıcak su sağlamaya devam edebilen Mitsubishi Heavy Qton; kolay kullanımlı, yüksek verimliliğe sahip, aynı zamanda çevreci bir sıcak su üretimi sağlıyor. Sıcak su üretimi için kullanılan doğalgaz ve kazan gibi sistemlere alternatif olabilen Qton’un yapılan analizlerde rakiplerine göre ilk yatırım maliyeti ve enerji tüketiminde büyük avantajlar sunduğu görülüyor.

Yeni nesil ısı pompamız Hydrolution, tek cihazda ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu gibi bir konutun ihtiyacı olabilecek tüm unsurları tek sistem üzerinden karşılayarak verimli bir sistem teşkil ediyor.

Öte yandan, Form-Mitsubishi Heavy konsept mağazalarında satışa sunulan R32 soğutucu akışkanlı split klimalarımız sürdürülebilir çevre adına önemli bir işleve sahip. Daha yüksek enerji taşıma kabiliyeti ile daha az akışkan şarjı gerektiren R32 gazı, R410A gazına kıyasla çok daha çevre dostu. Tek bileşenli bir akışkan olması nedeniyle kullanım ve geri dönüşüm kolaylığı sağlıyor.

Bu ürünlerimiz ile halihazırda Avrupa’da uygulanmaya başlanmış olan ve enerji verimli, çevreci, bina konseptlerinde bir zorunluluk haline gelen “ısıtma ve sogutma süreçlerinde fosil yakıtlar yerine ikincil enerjili sistemlerin tesisi için hazırlanan direktiflere” bugünden hazırız.

Önümüzdeki dönemde sizi rekabette avantajlı duruma getireceğini düşündüğünüz ne tür yatırım / proje / çalışmalarınız var?

Günümüzde ve yakın gelecekte klima sistemlerinin sadece ısıtma ve soğutma yapabilen sistemler olmaktan çıkarak, bu işlevlerini en verimli ve çevreye zararsız şekilde yerine getirirken sıcak su temini de sağlaması bir gereklilik haline geliyor. Bu sistemlerin güneş enerjisi ile kombine çalışması, ayrıca her an mekandan bağımsız olarak bu sistemlerin uzaktan kontrol edilebilmesi, tam otomasyonlu arıza teshiş fonksiyonları ile arızalardan anında haberdar olabilmek ve bu sayede önleyici hizmetleri zamanında gerçekleştirebilmek gelecekte olmazsa olmazlardan olacak. Şu an güneş enerjisi sistemlerini akuple etmek dahil, az önce saydığım tüm özellikleri karşılayan sistemlerimiz mevcut. Müşterilerimize sunduğumuz tüm bu teknolojilerin yanısıra, FORM MHI Türkiye bünyesinde bir tedarikçimiz ile birlikte sektörde benzeri olmayan bir uzaktan kontrol-erişim sistemi çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Bu komple kontrol sistemi sayesinde, bulut tabanlı bir sistem üzerinden klimaların her birini müşterilerimiz tek tek uzaktan kontrol edebilirken, bizler de merkezi olarak kurulu sistemlerin sağlığını ve arıza durumlarını her an izleyebileceğiz ve belki de müşterilerimizin bile haberi yokken olası arızalar hakkında bilgilendirerek önleyici çalışmalarla ciddi bir katma değer ve verimlilik sağlayacağız. Bu çalışmanın ilk aşamasında uzaktan erişim özellikleri tamamlanmak üzere ancak kısa sürede de ikinici aşaması yani bulut tabanlı merkezi izleme sistemini devreye almayı planlıyopruz.

Ayrıca Diamond ve Premium serisi duvar tipi klimalarımızda standart olarak yer alan alerjen filtre, Japonya’da yapılan testler sonucunda Covid-19 virüsünü 60 dakikada inaktif ettiği yönündeki etkinliğini kanıtladı. Virüslere karşı farkındalığımızın arttığı şu dönemde, bu gibi teknolojilerin firmaları rekabette ön sıralara taşıyacağını düşünüyoruz.

Son olarak, yine rekabette öne çıkan Airflex kanat teknolojili kaset tipi klimalarımızdan bahsetmek isterim. Mitsubishi Heavy A Design Ödüllü Airflex kaset tipi klimalarımız, sahip oldukları özel kanat teknolojisi ile rüzgarsız serinlik sağlıyor. Üzerinde konumlandırılan 8 ayrı kanadın birbirinden bağımsız olarak farklı açılarda hareket etmesiyle 360 derecelik bir hava akımı yaratıyor. Böylece soğuyan hava ortamda homojen olarak dağılırken yaz aylarında sıkça rastlanan klima sorunlarının başında yer alan soğuk çarpmalarının da önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca, cihaz üzerindeki opsiyonel hareket sensörü, ortamdaki insan hareketlerini algılıyor ve klimanın gereksiz çalışmasına fırsat vermeyerek enerji tasarrufunu en üst düzeye çıkarıyor.

Tüketici için ürün ve hizmetlere erişim kolaylığı her geçen gün artmakta. Bu gelişmeler ışığında pazarlama noktasında Form MHI Klima Sistemleri’nin yol haritasını neler oluşturmaktadır?

Tüketicilerin, ürün ve hizmetlerimize kolay erişebilmesi için her geçen gün satış noktalarımızı artıyor ve teknolojiyi müşteri çözüm noktalarına entegre ediyoruz. Müşteri odaklı çözüm anlayışını savunan, yeni teknolojik atılımları takip eden ve aynı zamanda uygulayan, gerek web sitemizden gerek sosyal medya kanallarımızdan sürekli olarak tüketicilerle iletişim kuran, bilgilendiren ve her daim beklentileri karşılayan bir pazarlama stratejimiz bulunuyor. Tüketicilerin ürünlere ulaştıktan sonra hizmet yolculuğu devam ediyor. Özellikle satış sonrası hizmet araçlarını iyi bir biçimde uygulamak bizler için çok önemli bir konu. Bir projede değil her projede müşterilerimizle birlikte olmak en büyük hedefimizdir. Toplam kalitenin en büyük ayırıcı unsuru, ürün kalitesinin yanısıra, satış sonrasındaki sürdürülebilir hizmet kalitesidir ve Form MHI Klima Sistemleri olarak tüm çalışmalarımız bu temel düşünce üzerine inşa edilmiştir. Üretimini ve ithalatını yaptığımız iklimlendirme cihazlarının servis hizmetlerini, Türkiye genelinde 7 bölgede 200’ü aşkın servis ile aynı kalitede sunmaktayız. Bugün Türkiye genelinde 80’in üzerinde Form-Mitsubishi Heavy konsept mağazamız bulunmaktadır. Markamızı son tüketici ile buluşturan bayi sayımızı istikrarlı bir şekilde arttırmayı planlıyoruz. Müşterilerimize sadece bayilerimiz üzerinden hizmet vermiyoruz. Kullanıcı dostu web sitemiz aracılığıyla müşterilerimizin ihtiyacı olan teknik özelliklere göre ürün belirlemesi çok kolay. Örneğin; Ürün Sihirbazı adlı bölümde mekanın özelliklerini girerek evimize, iş yerimize uygun klimayı belirleyebiliyoruz. Bulunduğunuz şehirde oda konumunu belirleyip, odanın toplam alanı, tavan yüksekliği gibi  bilgileri girdiğinizde odanın ihtiyacını karşılayacak iklimlendirme araçları karşınıza çıkıyor. Bunun dışında Android ve IOS tabanlı akıllı telefonlar için de uygulamamız bulunuyor. Ayrıca çağrı merkezimizle müşterilerimizin her türlü soru ve isteklerine çözüm sunmaya çalışıyoruz.

Pazarlama hedefleri ve hedef pazarlardaki pazarlama araçlarından biraz bahseder misiniz?

Koronavirüsün etkilerinin azalması ve aşı çalışmalarının artmasıyla iklimlendirme sektörü çoğu sektör gibi ivme kazandı. Form MHI Klima Sistemleri olarak 2021 yılında dolar (USD) bazında yüzde 10 büyüme gerçekleştirmiştik. 2022 yılı için de dolar (USD) bazında yüzde 10 büyüyecek şekilde bir plan yaptık.

2021 yılında Mitsubishi Heavy olarak, VRF pazarında toplam dış ünite bazında elde edilen büyüme oranının en az 3-4 kat üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Bu sonuçla 2021 yılında VRF pazarındaki payımızı minimum yüzde 3 arttırdığımızı düşünüyoruz. 2022 yılında ise ısı pompalarında ve multi split cihazlarında pazar payımızı minimum yüzde 5 büyütmeyi hedefliyoruz.

Bunların yanısıra Mitsubishi Heavy ile ortaklığımız, bölgemizde bir Merkez haline geliyor. Bu strateji kapsamında doğrudan Form MHI’a bağlanan başta İsrail, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Irak, Libya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 7 ayrı ülkede gerekli dağıtım ve servis ağlarını alt distribütörlükler oluşturarak geliştirmeye devam ediyoruz.   Ayrıca Kazakistan, Kırgızistan, Fas ve daha birçok ülkede ön çalışmaları yürütmekteyiz. 2022 yılında hem bu ülkelere gerçekleştirdiğimiz satışın hacmini hem de ihracat yaptığımız ülke sayısını arttırmayı hedefliyoruz. İhracat stratejisi olarak öncelikle hedef pazarlarda distribütörler bularak ürünlerimizi ilgili ülkenin koşullarına hakim profesyonel bir iş ortağı vasıtasıyla ilerlemeye çalışıyoruz.

İhracatımızı geliştirmek için gerekli işbirliği platformlarını sıkı bir şekilde takip ediyoruz ve buna yönelik olarak gerek hedef ülkelerdeki, gerekse dünya çapındaki sektörel fuarlara katılım gösteriyoruz. Bununla birlikte, özellikle son tüketiciye dönük ürünlerimizle ilgili hedef ülkelerde dijital pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz. Ayrıca, grup şirketleri altında uzun yıllardır işbirliği içerisinde olduğumuz, Türkiye temsilcisi konumunda bulunduğumuz uluslararası markalardaki iş ortaklarımızdan da ihracat konularında fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Bu yıl içerisinde hedef kitlenize sunduğunuz ürün veya hizmetlerdeki geri dönüşleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

2022 yılında henüz ilk 4 ayı geride bıraktık. Uzun yıllardır sektör liderlerinden olduğumuz VRF merkezi çoklu klima sistemlerinde tecrübemiz ve başarılı hizmetlerimizin yanı sıra özellikle son 2 yılda yaşanan pandemi nedeni ile tedarik zincirlerindeki kırılmalara ve ürünlerin teslimindeki gecikmelere, en başından önlemimizi alarak ürün stok seviyelerimizi %25’lere varan oranda arttırarak cevap verdik. Bu anlamda VRF ürün grubunda çok net bir farkla Türkiye’de en yüksek stok miktarını tutan firmayız. Türkiye’de neredeyse her iş acil teslim talebiyle geldiğinden müşterilerimizin bu isteklerini güçlü stoklarımızdan anında karşıladık. Hatta bu nedenle hedeflerimizin de üzerinde ciddi bir talep artışı ile karşılaştık. Stokların daha da artırılması ile ilgili tedbirleri de almaya devam ediyoruz.

Yine son kullanıcıya yönelik ürünlerimizden evsel klima segmentinde yaz dönemi stok hazırlıklarını normalden en az 2-3 ay daha önce, 2021 yılının son çeyreğinde başlatmıştık. Fabrikamıza önden sipariş açarak  bu konuda da müşterilerimizin ihtiyaçlarını en dogru zamanda karşılayacak stok planlamalarını yaptık.

Evsel klima konseptinde bu yıl en önemli hizmetlerimizden biri de, müşterilerimizin bizden isteklerine bir cevap olarak şekillenen, garanti süresinin 5 yıla çıkartılması olacak. Yaz kampanya döneminde duyurusunu yapacağımız ve başlama zamanını ayrıca bildireceğimiz bu yenilik ile müşteri memnuniyetine verdiğimiz büyük önemi ve onlara verdiğimiz değeri bir kez daha göstermiş olacağımıza inanıyoruz.  

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER