Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuAyvaz İcra Kurulu Üyesi & İç Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Tandoğan:...

Ayvaz İcra Kurulu Üyesi & İç Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Tandoğan: “Yüzlerce çeşit ve binlerce varyasyona sahip bir ürün gamımız var”

“Ayvaz 74 yıllık köklü geçmişinin getirdiği tecrübeyle, genç ve dinamik bir ekibin ruhunu birleştiriyor. Zengin ürün gamı, güçlü stok yapısı, sektöre her zaman ilkleri kazandırma misyonu, uzman ekibi ve yatırımlarıyla bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizi dünya çapında gururla temsil edecek güçlü ve globalleşen bir marka.”

Abdullah Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Abdullah Tandoğan. Ayvaz ailesine 2007 yılında Satış Mühendisi olarak katıldım. 2008-2019 yılları arasında Ankara Bölge Müdürü, 2020 yılından itibaren ise Ayvaz İç Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görevimi sürdürdüm. 1 Ocak tarihinden itibaren ise mevcut görevime ek olarak şirketimizde İcra Kurulu Üyesi sıfatıyla da çalışmalar yürütüyorum.

BIM (BIM-Building Information Modeling) kullanımı sektörde her geçen gün yaygınlaşıyor. Ayvaz’da ne gibi BIM/Revit çalışmaları yapıyorsunuz?

Ayvaz olarak son birkaç yıldır, proje firmalarıyla daha güçlü bir iş birliği yapabilmek adına Bim/Revit® çalışmalarına ağırlık vermeye başladık. Web sitemizdeki kütüphanemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Şirketimizin kurumsal sitesinde ücretsiz olarak yayımladığımız ürün çizimleri sayesinde; mekanik, elektrik, havalandırma ve yangın gibi tesisatların uygulamaları çok daha verimli yapılabiliyor.

BIM/Revit çalışmalarınızın sektöre sunduğu temel fayda nedir?

Bizim web sitemizde yaklaşık iki yıl kadar önce hizmete açtığımız kütüphane, yerli ve yabancı yüzlerce proje firması tarafından kullanılıyor. Sistemde yer alan family dosyaları kullanıcıların mekanik tesisat projelerini hızlıca tamamlamalarını sağlıyor. Ücretsiz olarak sunulan bu çizimler, projelerin yanı sıra eğitimlerde ve tasarım çalışmalarında da rahatlıkla kullanılabiliyor. Kütüphanede yapılan son güncelleme ile birlikte; Ayvaz Akış Anahtarı, İtfaiye Su Alma Ağzı, Basınç Düşürücü Vana, Basınç Rahatlatma Vanası, Emniyet Ventilleri, Marin Tip Kelebek Vana, farklı bağlantı ve genleşme miktarlarına sahip Limit Rotlu Dilatasyon Kompansatörü çeşitleri gibi ürünlerin çizimleri de artık sektöre sunuluyor.

Ayvaz’da bu çalışmaları nasıl bir ekip yapıyor? Çalışma kapsamlarından bahsedebilir misiniz?

Proje ve tasarım üzerine odaklanan, sektörün önde gelen yazılımlarını kullanan dinamik bir ekibimiz var. Uzun süren eğitimlerinin ardından uygulamaya geçerek proje firmalarıyla ve diğer sektör paydaşlarıyla iş birliklerimizi güçlendirmek adına çalışma yapıyorlar. Sistem tasarımının yanı sıra web siteleri için görsel doküman ve 3D sanal gerçeklik videoları oluşturan bu ekibimiz, ürünlerin çalışma prensiplerini içeren animasyonlar da hazırlıyor. Bu genç ekip, özellikle yurt içinde katıldığımız fuarlarda yer alarak misafirlerimize bu alandaki çalışmalarımızı tanıtıyor. Kendilerine emeklerinden ötürü buradan da teşekkür etmek istiyorum.

Bildiğimiz kadarıyla Ayvaz oldukça geniş bir ürün gamına sahip. Bize ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Ayvaz, 1948 yılında kurulmuş bir firma. Kompansatör, esnek metal hortum, seviye kontrol ürünleri, kondentop yani buhar kapanları, vanalar, yangın grubu, yüksek sıcaklık ve basınç vanaları ve endüstriyel yalıtım malzemeleri konusunda üretim ve/veya satış yapan büyük bir firma. Bu başlıklar altında yüzlerce çeşit ve binlerce varyasyona sahip bir ürün gamımız var.

Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımızın bir neticesi olarak ürün gamımız her yıl genişliyor. Kendi üretimlerimizin yanı sıra yurt dışından ithal olarak getirdiğimiz “dünya markası” ürünleri de satışa sunuyoruz. Üretim demişken; Ayvaz olarak sadece Hadımköy merkez fabrikamızda değil; yurt dışında da stratejik noktalarda üretim ve depolama kabiliyetine sahibiz.

Ayvaz’ın son yıllarda öne çıkan ürünlerinden biri olan Indoor-flex sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğal gazı daire içi tesisatlarında kullanım yerlerine ulaştırmak tesisatçılar için rijit boru ve fitingslerin kullanımından kaynaklanan pek çok nedenden ötürü hep sıkıntılı bir konu olmuştur. Bu malzemeler kullanılarak yapılan klasik bina içi doğalgaz tesisatları, zaman ve işçilik maliyetlerini artırdığı gibi her dönüş noktasında bakım ihtiyacı doğurmakta. Ayvaz komple paslanmaz çelik malzeme kullanarak TS-EN 15266 standardına uygun olarak ürettiği Indoor-flex gaz hortumlarıyla müteahhit ve tesisatçılara daire içi doğal gaz tesisatlarındaki gaz dağıtımı ve gazın tüm kullanım yerlerine ulaştırılması için daha esnek, güvenilir ve etkin bir çözüm getiriyor.

Ayvaz’ın Indoor-flex Bina İçi Doğal Gaz Bağlantı Sistemi, kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor?

Indoor-flex, rijit boru bağlantılarına kıyasla mükemmel bir performans ve tesisat avantajı sunuyor. Ek parçaya gerek duymayan yapısı ve yüksek esneklikte bir sistem olmasının yanı sıra, deprem riski yüksek bölgelerde de kullanıcı güvenliği açısından üstün özellikler taşıyor. Bu sistemin en büyük avantajlarından biri taşımasının ve nakliyesinin kolay olması. Uygulaması pratik, yani işçilikten büyük tasarruf sağlıyor. Avrupa standartlarına göre üretildiği, esnek bir yapıya sahip olduğu için de güvenli. Indoor-flex, makara ve kangal formda piyasaya sunulduğu için montajı yapılacak yere bir kişi tarafından bile kolayca taşınabiliyor. Az yer tuttuğu için depolama alanında tasarruf sağlıyor. Indoor-flex, bağlantıyı de pratik hale getiriyor. Basit kesme ve sıyırma aparatları kullanarak montajı yapılabiliyor, uygulamacıya zamandan kazandırıyor.

Indoor-flex’i geleneksel sistemlerden ayıran en önemli özelliklerden biri de güvenli oluşu. Rijit boru kullanarak doğal gaz tesisatı yaptığınızda çok sayıda ara bağlantı kullanırsınız. Indoor-flex ise esnek olduğu için ara bağlantı parçası veya dirsek gerektirmiyor. Deprem riski bulunan bölgelerde rijit boruya kıyasla çok daha güvenli. Tüm bu avantajlara ek olarak Indoor-flex mutfağınızın güzelliğini de bozmuyor. Hortumları gizleyen kanallar sayesinde dekoratif bir görüntü sunuyor.

Depreme karşı güvenli yapıların inşa edilmesinde, önemli detaylardan biri de dilatasyon geçişleri. Bu noktada Ayvaz Kardan Mafsallı Deprem Kompansatörünü sektöre sunuyorsunuz. Bu ürün tam olarak ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor?

Kompansatörler Ayvaz’ın ürün gamında özel bir yere sahip. Türkiye’nin ilk kompansatör üreticisi olduğumuz gibi, kısa adı Euro-Qualiflex olan “Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği”nde ülkemizi temsil eden tek şirketiz. Burası dünya devlerinin yer aldığı ve kalite standartlarını bir üst seviyeye çıkarabilmek için çalışan ciddi bir birlik. 2012 yılında üye olduğumuz bu birlikte 2018 yılından beri yönetim kurulu düzeyinde yer alıyoruz. Bu kısa ön bilgiden sonra ürünümüzle ilgili de bazı detayları paylaşmak istiyorum.

Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan ülkelerde, yapıların deprem esnasında ve sonrasında kesintisiz olarak hizmet verebilmesi için tesisatlarında özel ürünler kullanmaları şart. Bu tür kritik durumlarda tehlikenin daha da büyümemesi için özellikle yangın hatlarının güvenliği ve çalışabilirliği öne çıkıyor. Uzun yıllardır üretimini gerçekleştirdiğimiz, FM onaylı Ayvaz Dilatasyon-Deprem Kompansatörleri, deprem ve çökme gibi durumlarda boru hatlarındaki X, Y ve Z yönlü hareketleri sönümleyerek sistemi koruyor. Esnek ve hareketli yapıları sayesinde rijit boru sistemlerini stresten arındırıyor. İki körük içeren bu tip kompansatörler eksenel hareketleri, yanal sapmaları ve açısal rotasyonu absorbe ediyor. FM onaylı bir ürün olması sebebiyle yangın hatlarında, dilatasyon geçişlerinde kullanılabiliyor.

Güvenli yapılar demişken; Ayvaz’ın “yangın grubunda” son dönemde öne çıkan ürün ve çözümleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketimizde “Ayvaz Yangın” adında, sadece bu konuya odaklanan uzman bir ekip var. ISK-Sodex veya TÜYAK gibi organizasyonlarda Ayvaz Yangın’ın standını mutlaka görmüşsünüzdür; buradaki ekip ürün gamımızdaki en yeni ürün ve çözümleri sektöre sunma konusunda başarılı çalışmalara imza atıyor.

Ayvaz, 2008 yılında yangın sektörüne giriş yapan bir firma. İlk olarak muhtelif markaların distribütörlüğüyle başlayan çalışmalarımız, kendi bünyemizde üretilen hortum ve kompansatörlerle ve ardından diğer yangın gruplarında UL listeli ve FM onaylı ürünlerle devam ediyor. Bugün itibarıyla yangın grubunda hemen hemen A’dan Z’ye eksiksiz bir ürün gamına ve anahtar teslim çözümlere sahibiz. Alarm vanaları, OS&Y yükselen milli vanalar, NRS vanalar, akış ölçerler, basınç düşürücüler, sprinklerler, indikatörler, çek vanalar, test ve drenaj vanaları, itfaiye ekipmanları, yangın dolapları, yivli boru bağlantı elemanları gibi çok çeşitli ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Bunlara ek olarak tabii ki sprinkler bağlantı hortumları ve kardan mafsallı kompansatörler de Ayvaz’ın olmazsa olmaz yangın ürünleri arasında yer alıyor.

Sulu yangın söndürme sistemlerine ek olarak, son dönemde gazlı yangın söndürme sistemlerine de yoğunlaştık. UL listeli ve FM onaylı bir sistemin Türkiye’de fark yaratacağını düşündük ve titizlikle bu konunun üzerinde çalıştık. UL ve FM sertifikasyonlarımızı tamamladıktan sonra, 2018 yılında gazlı söndürme dolum istasyonumuzu hayata geçirdik. Ayvaz olarak, hidrostatik testlerin de yapıldığı “Türkiye’nin ilk FM ve UL onaylı” gazlı söndürme dolum istasyonuna sahip olduk. Bu tesiste HFC-125 ve HFC-227 gazlarının yanı sıra, onlara alternatif ve çevreci özelliklere sahip Ayvaz-5-1-12 gazının da dolum ve satışını da gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ülke çapında çok sayıda prestijli projede gazlı söndürme sistemleriyle yer aldık. Tekirdağ Şehir Hastanesi, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi, Malatya Onkoloji Hastanesi  ve Küçük Çamlıca TV ve Radyo Kulesi gibi onlarca projeye çözümler sunduk.

Gazlı söndürme sistemleri; müzeler, sanat galerileri, arşiv odaları, veri merkezleri gibi sulu veya köpüklü söndürme sistemi kullanılamayan “kritik” alanlarda kullanılıyor. Almış olduğumuz sertifikalar sayesinde, bu özel alanlar için kaliteli, denetlenmiş, kontrol edilmiş, çalışırlığı test edilmiş ürünler sunabiliyoruz. Ayvaz olarak gazlı söndürme sistemlerinde yatırımlarımız devam ediyor. Bu yatırımların yanı sıra, yurt dışında eğitim alan bir ekip de bünyemize katıldı. Dolum ekibimizin başında ustalar ya da çıraklar değil, mühendis kadromuz yer alıyor. Gaz dolum ekibimiz; gazın doldurulması, boşaltılması, yeniden kazanılması, hidrostatik testlerinin yapılması gibi süreçleri yönetiyor.

Tüm bu çalışmaları yaparken, ürün gamımızda mevcut olan ithal ürünlere alternatif olabilecek “yerli ve milli” çözümleri de sektöre kazandırmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl yangın grubunda dört ürünü daha yerlileştirerek kendi markamız altında satışa sunmaya başladık. Ayvaz markalı Alarm Basınç Anahtarı, Akış Anahtarı, OS&Y ve NRS Gate Vana İzleme Anahtarları ile sektöre yüksek kaliteli ve rekabetçi çözümler sunuyoruz.

Sprinkler grubunda Ayvaz sektöre ne gibi çözümler sunuyor?

Ayvaz olarak sprinkler sistemleri için temelde iki grup ürünle öne çıkıyoruz. Bunlardan ilki, uzun yıllardır FM ve UL onaylı olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz sprinkler bağlantı hortumlarımız. Bu ürünler yangın hatlarıyla sprinklerlerin bağlantısını sağlıyor. Esnek yapısı sayesinde her türlü sismik hareketi sönümleyebiliyor ve zamandan yani işçilikten tasarruf sağlıyor.

Esnek metal hortumların yanı sıra, farklı tipteki sprinklerlerin satışını da gerçekleştiriyoruz. Ofis blokları, rezidanslar, konutlar, fabrikalar ve depolar gibi aklınıza gelebilecek çok çeşitli yapılarda kullanılabilecek sprinkler tipleri ürün gamımızda mevcut. Dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüklerini yapmanın yanı sıra “ürün yerlileştirme” çalışmalarımız kapsamında Ayvaz markalı FM ve UL onaylı sprinkler çeşitlerini sektöre sunuyoruz. Pendent (Sarkık), Upright (Yukarı tip) ve Sidewall (Duvar tipi) sprinkler tiplerini hızlı tepkili, standart tepkili, pirinç, kromajlı ve beyaz boyalı varyasyonlarla satışa sunuyoruz. Uluslararası onay sertifikalarına sahibiz ve bunun verdiği güçle daha çok projede rekabetçi çözümlerle yer almayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Ayvaz 74 yıllık köklü geçmişinin getirdiği tecrübeyle, genç ve dinamik bir ekibin ruhunu birleştiriyor. Zengin ürün gamı, güçlü stok yapısı, sektöre her zaman ilkleri kazandırma misyonu, uzman ekibi ve yatırımlarıyla bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizi dünya çapında gururla temsil edecek güçlü ve globalleşen bir marka.

Vizyonları ve destekleriyle şirketimizi bugünlere getiren Ayvaz yöneticilerine; özverili ve başarılı çalışmalarıyla Ayvaz ailesine değer katan tüm ekip arkadaşlarıma buradan teşekkür ediyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER