Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaMANŞETTürk İklimlendirme Sektörü İSİB Sektör Strateji Çalıştayı ile 2028 İhracat...

Türk İklimlendirme Sektörü İSİB Sektör Strateji Çalıştayı ile 2028 İhracat Hedefleri Netleştirildi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü’nün 2028 yılı yol haritasını belirlediği, stratejisini ve ekonomik gelişmeleri konuştuğu, yıl içinde yaşanan önemli idari ve ticari gelişmeleri üyeleri ile paylaştığı İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı 31 Ekim-2 Kasım 2023 tarihleri arasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Çalıştay programı içinde İSİB İhracat Liderleri Ödül Töreni yapılarak dereceye giren firmalar ödüllendirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın ev sahipliğinde yaklaşık 200’ü aşkın sektör paydaşının katılımı ile yapılan çalıştayda 2028 yılında ihracat hedeflerine yönelik interaktif bir çalışma gerçekleştirilirken önümüzdeki yıllarda sektörün gelişimi ve vizyonuna yönelik beklentiler alındı. Çalıştayda ayrıca İSİB’in önümüzdeki yıllarda yapacağı etkinliklerin verimliliğini artırmak adına odak noktaları tespit edildi.

Ekonomist Fatih Keresteci’nin güncel ekonomideki durum ve beklentilerine, Prof. Dr Kerem Alkin’in şirket yönetimlerinde kuşak çatışmalarına, Prof. Dr Tolga Akçura’nın ise dijitalleşme ve dijital dönüşüme yönelik sunumlarının yapıldığı çalıştayda geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Aydın adına bir anma töreni gerçekleştirildi.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal,  İSİB’in pek çok alanda kapsayıcılık vizyonu ile sektör ihracatçılarının en önemli paydaşı haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “ Dünya İklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta yüzde 13,95 büyüyerek 580 milyar dolara ulaştı. Türk İklimlendirme Sektörü ise bu periyotta yüzde 45’lik büyüme gösterdi.  Sektörün alt gruplarına baktığımızda Isıtma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 15,08 büyürken biz yüzde 23,3 büyüdük. Soğutma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 15,7 büyürken biz yüzde 48,6’luk büyüme kaydettik. Havalandırma Sistem ve Ekipmanları’nda  Dünya yüzde 6,7 büyürken biz yüzde 60,7 büyüme sağladık. Klima Sistem ve Elemanları’nda Dünya yüzde 20,5 büyürken biz yüzde 66,7’lik büyüme kaydettik. Tesisat Sistem ve Elemanları’nda  Dünya yüzde 13,3 büyürken  biz yüzde 45,8 büyüdük.  Yalıtım Sistem ve Elemanlarında  Dünya yüzde 2,1 küçülürken biz yüzde 45,5 büyüdük. Bu sonuçlar sektör olarak organize olduğumuzu, belirli bir strateji ile ilerlediğimizi ve sektörün tüm paydaşları emek harcadığımızın bir göstergesi.

Türk İklimlendirme sektörü olarak ana hedefimiz Dünya pazarından yüzde 1,5’luk pay almak ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olmak. Bu hedefe birkaç yıl içerisinde ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu sene yüzde 90’a yakın bir ihracatın ithalatı karşılama oranına ulaştık. Dünya’dan aldığımız pay ise sektör olarak yüzde 1,30 oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 6,1 Dolara çıktı. Türkiye’de TİM verilerine göre 11. büyük sektörüz. Dünya’da ise ihracat büyüklüğü sıralamasına göre 19. ülkeyiz. Sektör ihracatımız Ekim sonu itibariyke 6 milyar doları aştı. Yıl sonunda 7,2 milyar dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatacağımızı öngörüyoruz.

2023 yılının ilk 11 ayında ihracatçılarımız için 15 tane ayrı ülkedeki fuara milli katılım ve info stand modellerimizle iştirak ederken İsrail, Endonezya ve Malezya, Rusya, Romanya, Sırbistan, Rusya ve Beyaz Rusya, Polonya ile ISK SODEX fuarı için Sektörel Ticaret heyeti faaliyetinde bulunduk.  Pek çok fuarda sponsorluk ve reklam çalışmaları yaptık. Sektörün tüm paydaşları ile koordineli bir şekilde güçlü bir şekilde ilerliyoruz.

Sektör Strateji Çalıştayı hakkında da bilgi veren Şanal, tüm paydaşlarla küresel pazarlarda verimli ve etkili bir satış ve pazarlama stratejisi uyguladıklarını belirterek “2028 yılı için ülke olarak 400 Milyar dolarlık bir ihracat büyüklüğü hedefimiz var. Sektör olarak biz de 10,6 milyarlık bir ihracat büyüklüğüne ulaşmak istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda çalıştayımızda potansiyel hedef ülkelerimizi paydaşlarımızla birlikte belirledik. Önümüzdeki fırsatları ve engelleri ayrıntıları ile tartıştık. İSİB’in faaliyetleri ve yurtdışı stratejisini gözden geçirdik” dedi.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER