Cumartesi, Aralık 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAnasayfa SliderEnerjisa Enerji ve Çimsa’dan Eskişehir’de atık ısı geri kazanım projesi

Enerjisa Enerji ve Çimsa’dan Eskişehir’de atık ısı geri kazanım projesi

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, Türkiye’nin net sıfır emisyon hedefi ve yeşil dönüşüm yolculuğuna önemli katkı sağlayacak çalışmalara imza atan Enerjisa Enerji ile Afyon’da devreye aldığı güneş enerjisi santralinin ardından yine Enerjisa Enerji iş birliğinde 54 ay süre ile imzalanan Enerji Performans Sözleşmesi sayesinde Eskişehir Fabrikası’nda da Atık Isı Geri Kazanımı (Waste Heat Recovery-WHR) yatırımı için düğmeye basıyor.

Enerjisa Enerji’nin yapacağı yatırımla hayata geçecek projenin 2024 yılı sonunda tamamlanması ve yıllık yaklaşık 40.000 MWh enerji üretmesi hedeflenirken, Çimsa Çimento ise Eskişehir Fabrikası’nın yıllık elektrik tüketiminin yüzde 25’ini Atık Isı Geri Kazanımı yatırımı ile karşılamış olacak. Bu sistemde üretilecek elektrik enerjisi 13 bin hanenin yıllık tükettiği elektriğe eş değer olacak.

Çevresel performansını geliştirerek sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamak amacıyla düşük karbonlu ürünlerle, yenilenebilir enerji kullanımını artırmaya yönelik çözümler geliştirmeye devam eden Çimsa, ‘Herkes için daha iyi bir gelecek’ vizyonuyla Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden lider dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji iş birliğiyle ‘İşimin Enerjisi’ kapsamında enerji yatırımlarına devam ediyor.

13 Eylül’de Enerjisa Enerji iş birliğiyle Afyon Fabrikası’ndaki güneş enerjisi santralini hizmete alan Çimsa, bu kez de Eskişehir Fabrikası’nda Atık Isı Geri Kazanımı sistemi kurmaya hazırlanıyor. 54 ay süre ile imzalanan Enerji Performans Sözleşmesi’nin (EPS) çıktısı olan projenin, Enerjisa Enerji ve Çimsa’nın uzman ekipleri çalışmaları sayesinde 2024 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yeni nesil atık ısı geri kazanımı teknolojisi kullanılarak su kullanımı olmadan elektrik enerjisi üretecek olan bu özel sistem, Eskişehir Fabrikası’nın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini karşılarken operasyonel verimlilik artışı da sağlayacak.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER