Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAktüelTürkiye'nin "İlk 1000 ihracatçısı" belli oldu

Türkiye’nin “İlk 1000 ihracatçısı” belli oldu

 

Sistem Alüminyum 24 basamak yükselerek 160. Sıradan listeye girdi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2022” araştırmasının sonuçları açıklandı. Yıllık 103 bin ton profil ve 6 milyon metrekarelik kompozit panel üretim kapasitesiyle sektöre öncülük eden Sistem Alüminyum listede 160. sırada yer aldı. 2021 yılına oranla listede 24 basamak birden yükselen Sistem Alüminyum ihracat oranını ise yüzde 45,6 oranında arttırdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) tarafından gerçekleştirilen araştırma, ihracatın en büyük kuruluşlarının yıllık performanslarını izliyor ve birçok detaylı analiz yapılmasına olanak sağlıyor. İhracatçı firmalara yol gösteren araştırma, ihracatın gelişimi için yapılan çalışmaların sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşıyor. Araştırmaya göre, ilk 1.000’de yer alan şirketlerin toplam ihracatı 133,8 milyar dolar olarak açıklandı ve toplam ülke ihracatındaki payları ise yüzde 52’yi aştı. 9 ekstrüzyon pres, 2 dövme pres ve 2 kompozit panel hattı ile yapı, otomotiv, havacılık, denizcilik, beyaz eşya, aydınlatma ve enerji gibi sektörler için özel ürünler ve çözümler geliştiren Sistem Alüminyum bu sene ihracat oranını yüzde 45,6 arttırarak listede 24 basamak yükseldi ve 160. sırada yerini aldı

 “Ülke ekonomisine olan katkımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz”

Sıralamayı değerlendiren Sistem Alüminyum ’un İcra Kurulu Başkanı Ayhan Yerekaban, Yıldan yıla büyüyen şirketimizin başarı öyküsünü yazan bin 200’ün üzerinde çalışanımızla gerek fabrikamızda gerekse dijitalleşme sürecinde yapmış olduğumuz yatırımlarımız, yenilikçi sistemler ve ürünlerimizle sektörümüze öncülük ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda, İDDMİB üyeleri arasında Alüminyum Çubuk ve Profiller Kategorisinde en fazla ihracat yapan firma olarak seçilmenin gururu yaşadık. Bugün de Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2022 araştırmasında sıralamamızı yükseltmenin sevincini yaşıyoruz. Bu başarılarla birlikte sektörümüzde emin adımlarla ilerleyerek ülke ekonomisine katkımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

“2023’te ihracat yaptığımız ülke sayısını 70’in üzerine çıkaracağız”

 İhracat rakamlarındaki ivmeyi yükseltmek ve hedef pazarlardaki ülke sayısını artırmak istediklerini sözlerine ekleyen Ayhan Yerekaban, konuşmasına şöyle devam etti: “Ciromuzun yüzde 60’ını, 60’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 2023’te ihracat yaptığımız ülke sayısını 70’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2022 yılında benzeri görülmemiş zorluklara rağmen ihracat oranımızı yüzde 45,6 artırdık. 2023 yılında genel ihracattaki payımızı daha da arttırmaya odaklanacağız.”

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER