Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAktüelTürk ve Avusturyalı müteahhitler yeni iş birlikleri için biraraya geldi

Türk ve Avusturyalı müteahhitler yeni iş birlikleri için biraraya geldi

Türkiye Müteahhitler Birliği ve Avusturyalı müteahhitlik sektörü yetkililerinin katılımıyla “Avusturya ve Türk İnşaat Şirketleri İçin Üçüncü Pazarlarda Finansman ve İşbirliği Olanakları” konulu panel düzenlendi. Etkinliğin açılışında konuşan TMB Başkanı Erdal Eren, Avusturya ve Türkiye’den motivasyonu yüksek, özverili işadamlarının etkinlik süresince üçüncü ülke pazarlarında çeşitli iş birliği biçimlerini konuşacaklarını ifade etti.

Avusturya ve Türkiye arası iş ilişkilerini geliştirmek adına faaliyet gösteren ve etkinlikler yapan Avusturya Başkonsolosluğu Ticaret Ofisi , 18 Ekim 2021 tarihinde Istanbul Conrad Bosphorus Otel’de Türkiye Müteahhitler Birliği ile birlikte ‘Financing and cooperation opportunities for Austrian & Turksih Companies in the construction sector in third markets’ konulu bir etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılış konuşmaları, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer, Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney ve TMB Başkanı Erdal Eren tarafından yapıldı. Avusturya Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının üçüncü pazarlarda ortaklık bağlamında Afrika, Orta Asya, Orta Doğu’da iyi iş birlikleri çıkarabileceğini belirterek, “Eminim ki iki ülkenin iş birliği bu bölgelerde daha görünür olmalarını sağlayacak. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye Müteahhitler Birliği işbirliğinde organize edilen bu etkinlikte Türk Eximbank ve Avusturya’nın resmi ihracat destek kurumu Oesterreichische Kontrollbank (OeKB) yetkililerinin katıldığı bir oturum düzenlendi. Bu oturumda Türk ve Avusturya firmaları tarafından üçüncü ülkelerde üstlenilecek projeler için yeni finansman seçenekleri ve imkanları konuşuldu. Avusturyalı ve Türk firmalara 2021 yılı başında Türk Eximbank ve OeKB arasında imzalanan ihracat destek anlaşması da tanıtıldı.

Etkinliğe Türkiye’den 16 firma ve Avusturya’dan 20 firma katılım gösterdi. Öğleden sonra yapılan ikili iş görüşmeleri bölümünde toplamda 120’den fazla B2B görüşmesi yapıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TMB Başkanı Erdal Eren, Avusturya ve Türkiye’den motivasyonu yüksek, özverili işadamlarının etkinlik süresince üçüncü ülke pazarlarında çeşitli iş birliği biçimlerini konuşacaklarını ifade etti.

Eren, salgının zorlu koşullarında Türk ve Avusturyalı inşaat firmaları ve iki ülkenin ihracat kredi kuruluşlarının bir araya gelmesinin önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Mevcut iş birliği düzeyini artırmaya yönelik karşılıklı ilgiyi pekiştirmek için ek bir adım attıklarını aktaran Eren, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Polonya gibi üçüncü ülke pazarlarında şirketlerin inşaat alanında başarılı iş birliği deneyimlerine sahip olduklarını hatırlattı.

Erdal Eren, Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, Avusturyalı ve Türk şirketler arasındaki iş birliğini geliştirmek için büyük bir potansiyel olduğunu düşündüklerini belirterek, “Türk müteahhitleri bugüne kadar 129 ülkede toplam 440 milyar dolarlık iş hacmi ile 11 bin proje üstlendi. Türkiye Müteahhitler Birliği, sadece inşaat alanında değil, doğrudan yatırımlarla enerji, turizm, sağlık ve ulaştırma sektörlerine yapı malzemeleri imalatında da faaliyetlerini sürdürmektedir.” diye konuştu.

Son yıllarda Türk müteahhitlerinin Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) projelerinde de önemli deneyimler kazandığını aktaran Eren, “Bu deneyim, üye firmalarımıza faaliyetlerinde kesinlikle rekabet avantajı sağlamaktadır. Yeni pazarlara girme konusundaki tecrübemizi ve enerjimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Ülkelerdeki aşılama hızının artması ve buna bağlı olarak kısıtlamaların gevşetilmesi, kısa sürede dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyetlerimize yeniden başlamamıza yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının üçüncü pazarlarda ortaklık bağlamında Afrika, Orta Asya, Doğu Ortadoğu’da iyi işbirlikleri çıkarabileceğini söyledi. Wimmer, “Eminim ki iki ülkenin işbirliği bu bölgelerde daha görünür olmalarını sağlayacak. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Bu yıl yeni olan şu ki ihracat bankalarımız yani Avusturya’nın resmi ihracat destek kuruluşu Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB) ve Türk Eximbank arasında üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarını desteklemek için yeni bir anlaşma var. Bu nedenle, bu anlaşmanın üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarını güçlendireceği ve onlara bir destek vereceğini umuyoruz” dedi.

Türkiye ile Avusturya arasında finansman işbirliği

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney ise Türkiye ve Avusturya’nın yakın ekonomik ilişkilere sahip iki müttefik ülke olduğunu söyledi.

Güney, daha fazla küresel ekonomik ve ticari ilişkiler için hala bir potansiyel olduğuna işaret ederek, Avusturya’nın resmi ihracat destek kuruluşu Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB) ve Türk Eximbank’ın iki ülke arasındaki ikili ticaretin güçlenmesine katkı sağladığının altını çizdi.

DOKA Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay:

Etkinlikte konuşma yapan DOKA Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay; Türkiye’nin ve çevre ülkelerin en prestijli projelerinde çözüm ortağı olarak sorumluluk aldıklarını,  ihtiyaç duyulan nitelikli ürünlerin üretim, tedarik ve uygulamasını en iyi şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Doka’nın, hız ve iş güvenliği konularında marka bilinirliği en yüksek şirket olarak tanındığını ve 150 yıllık birikime sahip olduğunu vurgulayan Özatay, 1915 Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Finans Merkezi Ziraat GYO Binası, Irak Merkez Bankası, Port Bakü gibi Türkiye’de ve dünyada çok sayıda büyük projede görev üstlendiklerini belirtti.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER