Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaAktüel“İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe...

“İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı

Safe Scaffolding for Safe Life Projesi’ IKSD’nin yoğun çabaları sonucu hayata geçiriliyor

1 Şubat 2021 tarihi itibariyle faaliyete geçen Safe Scaffolding for Safe Life projesinin genel amacı; inşaat sektöründe güvenli iskele kullanımı özelinde iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirmek ve konuyla ilgili tüm paydaşların bilgi ve farkındalığını arttırmaktır. Bu genel amaç doğrultusunda; hedef grupların bulunduğu iş yerlerinde güvenli işyeri kültürü oluşturmak, inşaat firmalarının iskele güvenliği ve buna bağlı iş kazalarının önlenmesi konusunda kapasitelerini arttırmak özel amaçlardır.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı (IOHS) uygulanmaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı (İKGPRO) tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Programın Operasyon Faydalanıcısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM)’dür.

Safe Scaffolding for Safe Life projesi, program kapsamında İskele Kalıp Sanayicileri Derneği (İKSD) tarafından yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi 171.763,20 Avro olup, bu tutarın 31.501,37 Avro’luk kısmı İKSD‘nin eş finansman katkısıdır.

Bu çerçevede çalışılacak birincil hedef gruplar; sektörde çalışan işçiler, işverenler ve bu grupların diğer aile bireyleri. İkincil hedef gruplar ise, üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenimine devam eden üniversite öğrencileri, sektöre ara eleman yetiştiren meslek lisesi öğrencileri, eğitimcileri ile sektörde faaliyet gösteren STK’lar, meslek kuruluşları ve şirketlerin yöneticileri. “Safe Scaffolding for Safe Life”/ “Güvenli Hayat, Güvenli İskele” projesi açılış toplantısı 24 Mart 2021 tarihinde, kamu yönetici ve temsilcileri, STK yöneticileri, akademisyenler ve sektörel basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşti. Açılış konuşmalarında İKSD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kubilay TÜFEKÇİ kısaca projenin ülkemize iş sağlığı ve güvenliği (İSG) koşullarının iyileştirilmesine yönelik sağlayacağı katkıların üstünü çizdi. Sonrasında AB Türkiye Delegasyonu Sosyal Politikalardan Sorumlu Sektör Yöneticisi Sayın Mehmet Caner DEMİR, projeyle ilgili tebriklerini ve temennilerini belirterek hibe programının ve bu projenin önemini, ayrıca Avrupa Birliği’nin İSG’ye verdiği önemi vurguladı. AÇSHB, İSGGM Genel Müdür Yardımcısı Sayın Furkan YILDIZ, açılış konuşmasında son yıllarda ülkemizde İSG koşullarının iyileştirilmesine yönelik önemli gelişmeler yaşandığını belirtti. Ayrıca ülkemizde inşaat sektörü ve İSG ile ilgili bazı sayısal veriler paylaşarak konunun önemini vurgulayarak, alınması gereken önlemleri aslında çok basit önlemler olduğunu ve bu projenin de sağlayacağı katkılarla beraber toplumun bilinç ve farkındalık düzeyi arttırılarak yaşanacak iş kazalarının önlenebileceğini özellikle işaret etti.. Bu projenin ülkemize sağlayacağı katkıların iş kazalarının önlenmesine yönelik umut ışığı yakacak önemli adımlardan biri olduğunu belirtti.

İKSD Genel Sekreteri/Proje Koordinatörü Akın ALIKÇIOĞLU’nun moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, Sayın ALIKÇIOĞLU, proje ile ulaşılması hedeflenen amaçlara, proje bilgilerine ve bu proje kapsamında gerçekleşmesi planlanan faaliyetlere yer verdiği sunumunu gerçekleştirdi. Sonrasında değerli Proje Danışma Kurulu Üyeleri proje ile ilgili görüş, öneri ve temennilerini paylaşmış, projenin ülkemizde İSG koşullarının iyileştirilmesi, bu konuda bilinç ve farkındalığın arttırılmasına yönelik önemli bir adım olduğunu ve bu proje süresince sağlayacakları katkı ve destekleri belirttiler.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER