Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAktüelAkçansa’nın ilk çeyrek cirosu 1,2 milyar TL oldu

Akçansa’nın ilk çeyrek cirosu 1,2 milyar TL oldu

Akçansa 2022 Yılı İlk Çeyrek Finansal Sonuçlar Bilgilendirme Bülteni

Akçansa 2022 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin söz konusu dönemde satış gelirleri 1.240 milyon TL’ye ulaşırken, geçen senenin aynı çeyreğinde 74,4 milyon TL olan FAVÖK de 157,1 milyon TL’ye yükseldi.

Bununla beraber, Ocak-Mart döneminde Akçansa’nın ihracat geliri TL bazında yüzde 180 artış gösterdi.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 31 Mart 2022 tarihi itibarıyla düzenlenmiş konsolide gelir tablosu ve döneme ait mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre yılın ilk çeyrek döneminde şirketin satış geliri 1.240 milyon TL, net kâr 103,1 milyon TL olarak gerçekleşti.

İhracatta önemli bir başarı elde eden şirket, yılın ilk üç ayında, TL bazında gelirini yüzde 180 artırdı ve bu alandaki gücünü ortaya koydu.

Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık

“Yolumuz Sürdürülebilir Gelecekten Geçiyor”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık şunları kaydetti; “Sektör olarak ürettiğimiz kaliteli çimento ile ihracatta öne çıkıyor, ülkemizin ekonomisine çok önemli katkı sunuyoruz. Küresel çapta yaşanan ekonomi ve enerji alanlarındaki zorluklara karşın, 2022 yılının ilk çeyreğinde, tüm faaliyetlerimizde kaynaklarımızın etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasına odaklandık. Bu doğrultuda alternatif yakıt kullanımımız geçen senenin aynı döneminde yüzde 19’ dan yüzde 24’ler seviyesine ulaştı. Bunun yanı sıra insan odaklı projelerimizle bulunduğumuz bölgelerde toplum için değer oluşturmaya gayret gösteriyoruz. İnovasyon alanındaki gücümüz ile daha düşük karbonlu katkılı tip çimento ürünleri üretiyor, kalitemizden ödün vermeden “Akçansa olarak yolumuz sürdürülebilir gelecekten geçiyor” diyoruz. Bu noktada hayata geçirdiğimiz çalışmalar neticesinde de BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Başarılı çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz”.  

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER